قبل
بعدی

معرفی انواع پارتیشن اداری

پارتیشن متحرک
پارتیشن ثابت

انواع پارتیشن اداری متحرک طراحی و تولید شده است که با نام پاراوان شناخته می شوند، پارتیشن های متحرک همانگونه که از نامشان پیداست قابلیت جابجایی راحت و ساده ای دارند و معمولاً در ارتفاع ۱۸۰ سانتی متری و عرض های ۶۰ سانتی متری تولید می شوند.

محل استفاده از این پارتیشن ها معمولا موقتی بوده و برای تفکیک فضایی از اداره برای مدت زمان کوتاه استفاده می‌شوند مانند رخت کن ها ، سرویس ها ، اتاق های استراحت اداری و . . . .

انواع پارتیشن اداری ثابت همانگونه که از نام آنها مشخص است ، به صورت ثابت نصب شده و تفکیک فضای اداری را برای مدت زمان زیادی عهده دار هستند که به سه دسته پارتیشن های تک جداره دوجداره و فانتزی یا صفحه نمایشی تقسیم می شوند.

انواع پارتیشن اداری

انواع پارتیشن اداری تک جداره معمولاً دارای فریم های باریک یا پنل های شیشه ای هستند ، جنس فریم ها می تواند از آلومینیوم یا ام دی اف باشد که بر همین اساس به دو دسته پارتیشن های تک جداره آلومینیومی و پارتیشن های تک جداره ام دی اف تقسیم میشوند.

انواع پارتیشن اداری تک جداره آلومینیومی معمولاً دارای فریم های آلومینیوم و پنل های شیشه ای می باشند و ارتفاع آنها به دلیل تک جداره بودن و برای ایستا بودن از کف تا سقف می باشد ، چرا که به دلیل سطح اتصال کم عرضی که دارند .

برای داشتن مقاومت بیشتر به ناچار می بایستی به کف و سقف سالن متصل شوند و یا اینکه طراحی پلان مربوطه ، از پیچ و خم‌های زیادی استفاده گردد تا ایستایی لازم برای پارتیشن را تامین نماید.

انواع پارتیشن اداری تک جداره آلومینیومی با پنل های شیشه ای برای اتاقهایی مورد استفاده قرار می گیرند که اولا نیاز به تبادل نوری با محیط اطراف داشته باشند و ثانیاً نیاز به دید بصری نسبت به داخل اتاق ها وجود داشته باشد.

به دلیل تک جدار بودن چنین پارتیشنهایی ، امکان آکوستیک نمودن آنها ضعیف است و معمولاً اگر نیاز به پارتیشن عایق از لحاظ صوتی داشته باشیم ، پارتیشن های تک جداره پیشنهاد نمی شوند.

انواع پارتیشن اداری تک جداره آلومینیومی به دو حالت فریم لس و فریم دار تولید می‌شوند در حالت فریم لس ،  شیشه ها با چسب مخصوص به یکدیگر متصل شده و فقط ابتدا و انتهای هر دیواری پارتیشنی ، فریم وجود دارد .

ولی در حالت فریم دار ، پارتیشن به اجزای کوچکتری که معمولاً عرض آن از ۹۰ سانتی متر تجاوز نمی کند تقسیم بندی شده و به صورت فریم های چسبیده به هم دیده می شوند.

انواع پارتیشن اداری تک جداره ام دی اف دارای استراکچر ام دی اف و پنل های شیشه ای و یا ام دی اف می باشد که معمولاً برای مقاومت بیشتر از پنل های ام دی اف استفاده می‌شود مانند سازه های نمایشگاهی که غرفه ها را از یکدیگر جدا می نمایند.

در صورتیکه در پارتیشن های تک جداره از پنل های پی وی سی یا اچ پی ال که ضد آب هستند استفاده گردد می توان از آن ها در سرویس های بهداشتی برای جدا کردن اتاقک سرویس استفاده نمود که در سالن فرودگاه ها و استخرها بسیار متداول و کارا بوده است.

هر شرکتی تولید کننده پارتیشن تک جداره ، دارای اتصالات خاص به خود برای برپایی پارتیشن است و مرغوبیت این اتصالات می‌تواند عاملی برای انتخاب پارتیشن باشد.

انواع پارتیشن اداری دوجداره اداری معمولاً در ضخامت های ۱۰ تا ۱۳ سانتی متری تولید و نصب می گردند و با توجه به استراکچر و قاب آنها که آلومینیم یا ام دی اف باشد به دو دسته آلومینیومی و ام دی اف تقسیم میشوند.

پارتیشن های دوجداره آلومینیومی
پارتیشن های دوجداره ام دی اف

این نوع از انواع پارتیشن اداری استراکچر آلومینیومی بوده و پنل های پوششی آن می تواند شیشه و ام دی اف باشد با توجه به فضای خالی در داخل پارتیشن های دوجداره می‌توان از پرده کرکره در صورت استفاده از شیشه و پنل های پوششی ، استفاده نمود.

که مزیت روشن و تاریک نمودن پارتیشن برای تبادل را داراست البته استفاده از شیشه های سندبلاست شده مات نیز می‌تواند نور مورد نیاز اتاق ها را تامین نمود و در عین حال از دید بصری داخل آن جلوگیری نماید.

درصورتی که پنل های پوششی پارتیشن دوجداره ، ام دی اف باشند ، برای عایق نمودن پارتیشن ها می‌توان از متریال هایی مانند پشم سنگ که در دکوراسیون داخلی بسیار متداول است استفاده کرد و پارتیشن را از لحاظ صوتی به طور کامل و قابل قبول عایق نمود.

از جمله انواع پارتیشن اداری دوجداره آلومینیومی معمولاً دارای ظاهری ساده و یک دست به رنگ‌های سیلور و شامپاینی هستند و شرکت‌های تولیدکننده چنین پارتیشن هایی دارای مقاطع اختصاصی برای استراکچرها و قاب های پارتیشن می باشند.

از این رو پارتیشنهای شرکت‌های مختلف دارای تفاوت ظاهری اندکی با یکدیگر بوده و هدف مشترکی را دنبال می‌کنند . از مزایای پارتیشن های دوجداره آلومینیومی می توان به سهولت جابجایی و تغییرات آن اشاره نمود ، چرا که فلز آلومینیوم مقاومت مناسبی جهت جابجایی و استفاده مجدد را داراست.

پارتیشن های دو جداره ای هستند که استراکچر آنها از جنس ام دی اف می باشد و دلیل اینکه ام دی اف انعطاف برش پذیری بالایی دارد ، پارتیشن را می‌توان در حالت ها و طرح های مختلفی تولید نمود ، از این رو پارتیشن های دوجداره ام دی اف تنوع بسیار زیادی در بازار داشته که پارتیشن های آلومینیومی از این مزیت برخوردار نیستند.

پارتیشن های دو جداره ام دی اف جزئیات ساده تری نسبت به نوع آلومینیومی دارند و تولید آنها نیز برای کارگاه های کوچک تر قابل اجراست.

تغییرات در سیستم پارتیشن دوجداره ام دی اف به راحتی قابل انجام است چرا که نیازی به مقاطع از قبل تولید شده ندارند و طراح با آزادی کامل و با اندک محدودیت‌هایی که دارد ، می‌تواند به راحتی برای هر مکانی طرح مختص و منعطف همان مکان را طراحی نماید.

از دیگر مزایای پارتیشن های دوجداره ام دی اف می توان به قیمت مناسب و تغییرات و تعمیرات کم هزینه آن اشاره نمود و همچنین با توجه به اختصاصی نبودن طرح پارتیشن های دوجداره ام دی اف ، می توان از شرکتی برای ادامه مسیر چیدمان و یا تعمیرات تخصصی پارتیشن کمک گرفت.

تنوع رنگی از دیگر مزایای پارتیشن دوجداره ام دی اف می باشد که می تواند در سبک های مختلف معماری از آن بهره بود و آزادی در انتخاب رنگ باعث متفاوت بودن پارتیشن های دوجداره ام دی اف نصب شده در مکانهای مختلف باشد.

پارتیشن دوجداره ام دی اف می‌تواند دارای پنل های پوششی شیشه و یا ام دی اف باشد که بنا بر نظر کارفرما و طراح و نوع چیدمان تعیین می‌گردد و قابلیت نصب پرده و عایق های صوتی نیز از دیگر ویژگی‌های پارتیشن دوجداره اداری است.

مدل سه بعدی انواع پارتیشن اداری
نمایش سه بعدی محصول
3D Designer : Abadise

نوع دیگری از انواع پارتیشن های اداری هستند که بنا به سلیقه شخصی طراح ویا کارفرما طراحی می شوند و معمولا از متریال های ام دی اف و یا چوب برای ساخت آنها استفاده می شود

این نوع پارتیشن تنوع بسیار زیادی در محیط اداری می‌تواند داشته باشد و معمولاً برای جداسازی قسمتی از یک اتاق برای کاربری متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد.

 معمولا پارتیشن های صفحه نمایشی زیبایی بیشتر و تنوع در رنگ بندی بهتری را ارائه می دهد و در طراحی ، خلاقیت محور می باشد.

پارتیشن صفحه نمایشی برای محیط هایی مناسب است که کارفرما قصد دارد به کوراسیون اداری متفاوتی نسبت به سایر رقبا داشته باشد و رنگ ها یا طرح های سازمانی خود را در طرح مورد نظر اجرا نماید.

همچنین مارا در ترب و ایمالز دنبال کنید