کمد استخری

کمدها از جمله وسایل‌هایی هستند که برای نظم‌دهی فضاهایی مانند خانه ، ادارات ، مراکز تفریحی و خدماتی ، مراکز تجاری و … مورد استفاده قرار می‌گیرند . کمدها ، اغلب در فضاهای شلوغ بسیار پر کاربرد هستند و باعث سازماندهی وسایل و ایجاد نظم و زیبایی در محیط می‌شوند . آنها در انواع مختلف و متفاوت از نظر جنس و متریال ، سایز و اندازه ، نوع کاربری ، طرح و رنگ طراحی و ساخته شده‌اند .

یکی از انواع آنها که در مراکز شلوغ و پر رفت و آمد بسیار کاربرد دارد و نظمی جدید و نو در فضا ایجاد می‌کند و نیز باعث جذابیت و زیبایی فضاهای عمومی و شلوغ می‌شود ، کمد استخری است . کمد استخری از جمله مواردی است ، بسیار پرکاربرد و از اصلی‌ترین مبلمان استخری محسوب می‌شود . این کمدها در در دیگر فضاها مانند باشگاه‌ها و فضاهایی مانند کارخانجات ، ادارات ، بیمارستان‌های و هتل‌های بزرگ استفاده می‌شوند ؛ به همین علت آنها را کمدهای رختکن ، باشگاهی و پرسنلی نیز می‌گویند . 

از کمد استخری در دیگر کشورها به خصوص کشورهای اروپایی و آمریکایی در محیط‌های مدارس و دانشگاه و آموزشی استفاده می‌شود و در اختیار دانش‌آموزان و دانشجویان و نیز کادر آموزشی قرار می‌گیرد . کمد استخری دارای انواع بسیاری از نظر تعداد درب ، متریال ، قفل و … است . در این مقاله ما قصد داریم به این موضوع بپردازیم . اکنون سوال پیش می‌آید :

 • کمد استخری چیست ؟
 • انواع کمد استخری بر اساس جنس و متریال استفاده شده در ساخت آن چیست ؟
 • کمد استخری دارای چه تعداد درب است و انواع آن بر حسب تعداد درب چیست ؟
 • کمد استخری دارای چه نوع قفل‌هایی است ؟
 • مزایا و معایب انواع این کمد چیست ؟
 • کاربرد و هدف از تولید طراحی کمد استخری چیست ؟

در ادامه‌ی مقاله ، شما را با کمد استخری و انواع ، مزایا ، معایب و کاربرد آن آشنا می‌کنیم .

تصور کنید در فضاهایی مانند استخرها ، باشگاه‌ها و از این قبیل همه‌ی وسیله‌ها به گوشه‌ای گذاشته می‌شوند با آن تعداد افراد و آن تعداد وسیله این‌گونه محیط‌ها به چه شکل درمی‌آمدند ؟ اصلا آیا نظمی وجود داشت ؟ آیا فضا برای افراد خوشایند بود که ترغیب شوند برای دوباره آمدن ؟ یا شاید هم وسیله‌های افراد گم یا دزدی می‌شد آن وقت مسئولش چه کسی بود ؟ تصورش هم زیبا نیست این اتفاق یک فاجعه است .

همانطور که می‌دانید ما برای داشتن یک فضای زیبا ، دلنشین و مرتب نیاز به مبلمانی تکمیل و قابل داریم . داشتن مبلمانی تکمیل مناسب فضا خصوصا فضاهای عمومی باعث نظم و زیبایی و نیز احساس خوشایند برای مراجعه‌کنندگان و پرسنل می‌شود . استخر ، باشگاه از جمله مراکز تفریحی ، عمومی و پر رفت و آمد هستند که نیاز به نظم و جذابیت برای افراد می‌باشند با  استفاده از کمد استخری که از اصلی‌ترین مبلمان یک استخر است می‌توان فضای رختکن و فضای شلوغ استخرها را سازماندهی ‌و ایمن کرد .

با استفاده از کمد استخری ما می‌توانیم احساس امنیت و خوشایندی به مراجعه‌کنندگان بدهیم و آنها را به مراجعه مجدد ترغیب نماییم همچنین از بروز بسیاری از بی نظمی‌ها ، هرج و مرج‌ها و مشکلات جلوگیری خواهد شد .

 کمد استخری مانند سایر کمدها دارای انواع متنوع و شکیلی از جنس و متریال هستند که از رایج ترین ‌آنها و مهم‌ترین آنها می‌توان به متریال‌های زیر اشاره کرد :

MDF ، از جمله متریال‌هایی است که بسیار در صنعت دکوراسیون و مبلمان اداری پرکاربرد است می‌باشد . چرا که MDF دارای انواع متنوعی از روکش‌ها مانند هایگلاس ، وکیوم و … است ؛ به همین دلیل برای هر نوع سلیقه‌ای موجود است . یکی از بزرگترین مزایای MDF این است که در ساخت آن از تخته فیبر با چگالی متوسط استفاده شده است که این مواد ارزان می‌باشد . معمولاً می‌توانید MDF را با هزینه‌ی کمتری نسبت به چوب واقعی تهیه کنید .

از دیگر مزایای MDF این است که می‌توانید مانند چوب آن را رنگ‌آمیزی کنید و مشخص نمی‌شود یک چوب مصنوعی است . MDF سطح نسبتاً محکم و مقاومی دارد که باعث می‌شود به راحتی دچار ترک‌خوردگی یا شکستگی نشود . در برابر حرارت مقاومت بالایی دارد و حرارت بالا را تحمل می‌کند . MDF بر حشرات ، میکروب و قارچ‌ها مقاوم است و خیال مشتریان از این نظر آسوده است . MDF نسبت به چوب جامد شکل‌پذیری آسان‌تر و راحت‌تری دارد . همچنین می‌توان کنده‌کاری و طراحی را با دقت بیشتری بر روی MDF انجام داد .

صددرصد از مواد بازیافتی در ساخت آن استفاده می‌شود و هیچ درختی قطع نمی‌شود . بنابراین با محیط زیست سازگار است . از مزایای این کمد می‌توان به زنگ نزن بودن آن و مقاوم بودن در برابر خوردگی و پوسیدگی متریال اشاره کرد و نیز سفارشی بودن آن از مزیت‌های کمد استخری MDF است یعنی می‌توانید متناسب با فضای رختکن و استخر خود آن را سفارش دهید و مختص محیط شما طراحی و ساخته می‌شود .

اکنون با مزایا این متریال بسیار پرکاربرد آشنا شدید و این از دلایلی است که این متریال بسیار کاربرد دارد . کمد MDF نیز دارای چنین مزایایی می‌باشد و در انواع سایز و ابعاد و رنگ‌های مختلف طراحی و ساخته می‌شود . همچنین در ساخت کمد استخری به دلیل کاربرد آن در محیط‌هایی که دارای رطوبت است و ممکن است آب با اینگونه کمدها برخورد کند از MDF ضد آب استفاده می‌شود و از روکش‌هایی که در برابر آب و رطوبت مقاوم هستند به کار گرفته می‌شود .

اما این کمد مانند سایر کمدهای MDF دارای معایبی نیز است یکی از شایع‌ترین آنها ضد آب نبودن اکثر روکش‌های MDF است و امکان متورم شدن سطح آن در رطوبت نسبت به سایر متریال‌ها بسیار بالا است . همچنین کمد MDF نسبت به جنس چوب مقاومت کمتری در برابر ضربه و فشار دارد بنابراین باید بسیار محتاطانه از این کمد استخری استفاده نمود .

کمد استخری PVC از دیگر انواع کمد استخری است . این کمد از نوعی روکش پلاستیکی فشرده طراحی و ساخته می‌شود و به علت مراحل ساخت فشرده مقاوم هستند همچنین مانند MDF دارای انواع متفاوتی می‌باشد و برای هر نوع محیط و هر دکور و سلیقه‌ای موجود است . PVC ، از متریال رایجی است که در ساخت کمد استخری بسیار استفاده می‌شود چرا که ورقه‌های PVC  مقاوم هستند و از انتقال رطوبت به داخل کمد‌ها جلوگیری می‌کند و این کمد استخری ضد آب است .

از مزایا یک کمد استخری خوب و عالی ضد باکتری و قارچ بودن آنها است چرا که کاربرد کمد برای فضاهای عمومی است و ممکن است هر فرد عامل انتقال انواع باکتری‌ها باشد و فضا و وسایل‌های رختکن را آلوده کند کمد استخری PVC دارای چنین ویژگی است یعنی مانع رشد باکتری‌ها می‌شود .

یکی دیگر از مزیت‌های این کمد وزن سبک آن است و به راحتی حمل و نصب می‌شود و نیز همانطور که گفته شد این کمد استخری ضد آب است بنابراین می‌‎توان به راحتی آن را ضدعفونی و تمیز و شستشو نمود . این کمد PVC دارای طول عمر بالایی است و در دراز مدت می‌توان از آن استفاده نمود بدون اینکه دچار خوردگی و یا پوسیدگی شود .

یکی دیگر از کمدهای استخری ، کمد استخری HPL است . این کمد استخری از ورقه‌‌های HPL ( High Pressure Laminate ) به معنی لمینیت با فشار بالا است ، طراحی و ساخته می‌شود . کمد HPL به صورت استاندارد و نیز به صورت سفارشی طراحی و ساخته می‌شود و شما می‌توانید با توجه به شرایط مالی و موقعیت مکانی و محیط و نیز سلیقه‌ی خود آن را سفارش دهید . این کمد نیز مانند کمد PVC ضد آب است و در برابر رطوبت بسیار مقاوم است .

این کمد یکی از بهترین کمد استخری به حساب می‌آید . همانطور که می‌دانید حفظ نظافت در مراکز عمومی و محیظ‌هایی مانند رختکن‌ها بسیار مهم و حائز اهمیت است این کمد را به راحتی می‌توان تمیز کرد و سهولت شستشو از مزیت‌های بسیار مهم این کمد است چرا که این کمد در برابر مواد شوینده و ضدعفونی و شیمیایی مقاومت بالایی دارد . این کمد بسیار مقاوم و مانع رشد باکتری‌ها است همچنین در انواع رنگ و طرح‌ها طراحی و ساخته می‌شود و قیمت مناسبی دارد .

از قدیم‌ترین نوع کمد استخری ، کمد استخری فلزی است . این نوع کمد همانطور که از اسمش مشخص است ؛ مقاومت بسیار بالایی دارد . اما فلز در برابر رطوبت دچار خوردگی و پوسیدگی می‌شود به همین دلیل عمر زیادی ندارد ولی با استفاده از رنگ‌هایی که آن را در برابر زنگ‌زدگی مقاوم و عایق می‌کند می‌توان این مشکل را حل کرد.

کمدهای استخری را با تعداد درب‌های متفاوتی می‌سازند . شما می‌توانید با توجه به نوع کاربری کمد ، بودجه و نیز ابعاد فضای مورد نظرتان آن را انتخاب نمایید . تعداد درب کمد استخری به شرح زیر است :

کمد دو درب

کمد چهار درب

کمد شش درب

کمد هشت درب

کمد ده درب

کمد دوازده درب

قفل استخری تخصصی متناسب با استخر ، باشگاه ورزشی ، ادارات و … طراحی و ساخته می‌شوند . قفل استخری در انواع طرح و رنگ‌ها عرضه می‌شوند . از مشخصات این قفل می‌توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • ضد حرارت و رطوبت
 • منبع تغذیه از طریق باتری
 • امکان شبکه شدن بی‌سیم قفل استخری بدون نیاز به سیستم کامپیوتری
 • مجهز به سیستم هشدار در صورت کاهش ولتاژ باتری
 • طراحی اصیل و مدرن

قفل استخری کابینتی ، از پلاتیک بوده و منبع انرژی آن باتری است . بدون نیاز به سیم‌کشی و برق به راحتی کار می‌کند . این قفل استخری در اماکن عمومی کاربرد دارد و به راحتی با استفاده از کارت باز می‌شوند . قفل استخری باشگاهی ، قفلی الکترونیکی است و برای باشگاه‌ها ، استخرها و حتی کتابخانه‌ها نیز ساخته شده‌اند . این قفل‌ها به منظور ایجاد امنیت برای مراجعه‌کنندگان طراحی و ساخته شده‌اند .

 1. امکان استفاده از قفل استخری با کارت یا دستبند بدون نیاز به کامپیوتر
 2. امکان باز کردن کمد استخری با دستنبد و کارت بدون نیاز به کامپیوتر
 3. امکان تعریف کاربران با سطوح دسترسی مختلف برای هر قفل استخری

تا الان با انواع کمد استخری ، مزایا و معایب آن آشنا شده اید . همانطور که گفته شد این کمدها به منظور ایجاد نظم در فضا و سازماندهی وسیله‌های کاربردی افراد و نیز برای ایجاد زیبایی و جذابیت فضاهای عمومی استفاده می‌شود همچنین برای ایجاد احساس امنیت و خوشایندی در مراجعه‌کنندگان تولید می‌شوند و اینها از مهم‌ترین و اصلی‌ترین کاربردهای کمد هستند .

شرکت طراحی مبلمان اداری آبادیس با استفاده این مقاله شما عزیزان را با این کمد کاربردی و انواع کمد استخری بر حسب متریال ، قفل و نیز تعداد درب‌هایش آشنا کرد . همچنین شما را با مزایا و معایب و ویژگی‌‎های شاخص آنها آشنا نمود تا در هنگام خرید آگاه باشید و بهترین را برای دکوراسیون داخلی محیط خود انتخاب و تهیه نمایید .

همچنین مارا در ترب و ایمالز دنبال کنید