مبلمان کتابخانه
مبلمان کتابخانه

مکان‌های عمومی معمولا دارای مبلمانی مشخص هستند که از عناصر و اجزای بسیاری به وجود آمده‌اند . یکی از این مکان‌های عمومی و پر رفت و آمد که هم به صورت خصوصی هم به صورت عمومی هستند کتابخانه‌ها می‌باشند . کتابخانه‌ها دارای اجزای بسیار مهمی هستند چرا که با تشکیل مبلمان کتابخانه‌ محیط مورد نظر تشکیل و تکمیل می‌شود .

اکنون قصد داریم با کمک این مقاله مبلمان کتابخانه‌ را به شما بشناسانیم و نیز شما را با اصلی‌ترین اجزای آن انواع این اجزا آشنا نماییم و همچنین شما را با نکات مهم و قابل توجه در خرید این مبلمان آشنا کنیم .

مبلمان کتابخانه

همانطور که از اسمش مشخص است محلی است که دارای انواع متنوع و بسیاری از کتاب‌ها است و برای آگاهی مردم تشکیل می‌شود ، کتابخانه می‌گویند . کتابخانه‌ها در انواع متنوعی طراحی و ساخته شده‌اند اعم از کتابخانه‌ی تخصصی ، کتابخانه‌ی اداری ، کتابخانه خانگی ، کتابخانه‌ی عمومی ، کتابخانه‌ی دانشگاهی و … که در این مقاله می‌خواهیم شما را با مبلمان و اجزای مبلمان کتابخانه آشنا کنیم تا بدانید برای ساخت و تشکیل یک کتابخانه و ایجاد مبلمان کتابخانه به چه وسیله‌ای نیاز دارید .

مبلمان کتابخانه

کتابخانه‌ها نیز دارای مبلمانی هستند که با وجود آنها می‌توانند به افراد خدمت رسانی نمایند .

کتابخانه که از مهم‌ترین و اصلی‌ترین اجزای مبلمان کتابخانه است دارای انواع متنوعی از جنس و متریال چوبی ، فلزی ، شیشه‌ای هستند . 

کتابخانه چوبی : این نوع کتابخانه از جنس و متریال چوبی با چوب MDF و یا چوب طبیعی طراحی و ساخته می‌شود . چوب طبیعی از چوب‌های مقاوم مانند چوب راش و گردو ساخته می‌شود که در انواع سایز و ابعاد ، طرح و رنگ می‌باشد . این نوع کتابخانه دارای قیمت نسبتا بالایی است و دارای طول عمر بسیاری است . کتابخانه با چوب MDF در انواع روکش‌های MDF مانند روکش اکریلیک ، وکیوم ، هایگلاس ساخته شده است که این نوع کتابخانه نیز دارای انواع سایز و ابعاد ، طرح و رنگ است .

این کتابخانه‌ها دارای قسمت مناسب و مقرون به صرفه‌ای هستند و نیز دارای مقاومت بسیار در برابر ضربه ، فشار و رطوبت است . کتابخانه‌ها اغلب با دیگر متریال مانند فلز و شیشه تلفیق می‌شوند و سبکی خاص و زیبا به وجود می‌آورند . کتابخانه‌ها در انواع مدل‌ها طراحی شده‌اند .

کتابخانه زمینی ، کتابخانه دیواری ، کتابخانه درب شیشه‌ای ، کتابخانه دکوراتیو ، کتابخانه تمام طبقه بدون درب ، کتابخانه قابدار ، کتابخانه قفسه‌ای از انواع کتابخانه هستند که باید بر اساس نوع دکوراسیون و مبلمان کتابخانه ، سلیقه و بودجه خود آن را انتخاب نمایید . برخی از این کتابخانه‌ها که اغلب از جنس MDF هستند که به شرح زیر می‌باشند .

کتابخانه درب‌دار : کتابخانه درب‌دار در انواع مختلفی مانند کتابخانه درب دار ریلی ، کتابخانه درب‌دار شیشه ای ، کتابخانه درب دار چوبی طراحی و تولید شده است . کتابخانه درب‌دار ریلی یکی از انواع کتابخانه‌های درب دار به صورت ریلی می‌باشند . این نوع کتابخانه درب‌دار از مزایای بسیاری برخوردار است چرا که به خاطر وجود ریل برای درب‌های این نوع کتابخانه که از مبلمان کتابخانه هستند دیگر نیاز نیست هنگام باز و بسته نمودن درب‌ها فضا و مکان اشغال شود .

بنابراین این نوع کتابخانه اغلب در دکوراسیون و مبلمان کتابخانه که دارای فضا و مکان کوچک هستند استفاده می‌شود . کتابخانه درب‌دار شیشه‌ای ، این نوع کتابخانه درب‌دار از جنس چوب و یا فلز ساخته شده است و بر روی درب آن شیشه جای می‌گیرد . این مدل کتابخانه از مبلمان کتابخانه است و به دلیل به کارگیری شیشه در طراحی و ساخت آن دارای سبک مدرن است و برای فضاهایی دارای طراحی دکوراسیون مدرن گزینه مناسبی می‌باشد .

کتابخانه درب دار چوبی ، کتابخانه چوبی با انواع جنس چوب مانند MDF و چوبی  طراحی و ساخته شده است . به دلیل به کارگیری در همه‌ی سبک‌ها و تقریبا تمامی مبلمان کتابخانه استقبال زیادی از این نوع کتابخانه شده است . انواع رنگ‌ها ، مدل‌ها و جنس‌های کتابخانه درب‌دار چوبی در دنیای دکوراسیون طراحی و عرضه شده است .

کتابخانه دکوراتیو: به لوازم و کالای دکوری که دارای مزایای کاربردی هم هستند ، دکوراتیو می‌گویند . این نوع کتابخانه علاوه بر تغییر و زیبایی فضاها و مبلمان کتابخانه استفاده از آن نسبت به بقیه‌ی کتابخانه‌ها آسان‌تر و مفید تر هم می‌کنند ؛ چرا که به جاسازی و چیدمان بهتر وسایل هم کمک می‌کند .

این مدل کتابخانه علاوه بر کتابخانه محصولات دیگر دکوری و دکوراسیون می‌باشد مانند انواع میزها از جمله میز تحریر، میز ناهار خوری ، میز اداری ، میز عسلی ، میز پذیرایی ، میز مدیریت ، میز تلویزیون ، کنسول و دراور ، جاکفشی‌های مختلف ، مبلمان خانگی و اداری ، انواع تخت تاشو و ثابت ، آیینه‌های قدی و کوتاه ، کابینت آشپزخانه و … است .

کتابخانه بدون درب : این نوع کتابخانه از اجزای مبلمان کتابخانه محسوب می‌شود و برای فضاها و محیط ‌هایی کوچک بسیار مناسب و معقول است ؛ چرا که دیگر نیازی به باز و بسته کردن درب‌ها نیست و فضایی در اداره به جهت همین موضوع اشغال نمی‌شود . استفاده از کتابخانه بدون درب در هر محیطی بخصوص در محیط‌های عمومی موجب نظم بخشیدن و سازماندهی فضاها می‌شود علاوه بر آن سبب می‌شود افراد به راحتی پرونده ، اسناد و فایل مورد نظر خود را پیدا کنند .

به دلیل وجود جایگاه دکوری در طراحی این نوع کتابخانه با استفاده از وسایل دکوری می‌توانید بخش زیبا و متنوعی در محیط و فضاها ایجاد کنید . اساس و نوع طراحی و متریالی که در ساخت و تولید کتابخانه بدون درب استفاده شده است ؛ قیمت این نوع کتابخانه متفاوت است . برخی طرح‌ها متریال‌هایی که در طراحی و تولید کتابخانه بدون درب استفاده شده است بسیار ساده می‌باشد همین امر موجب کاهش قیمت این نوع کتابخانه شده است .

اغلب کتابخانه‌ها دارای فضایی برای مطالعه هستند و سالن مطالعه و مبلمان آن از مبلمان کتابخانه است . برای مطالعه کردن در فضاهای عمومی و کتابخانه‌ای نیاز به نشمین‌هایی است . نشمین‌ها اغلب از صندلی‌ها هستند و این صندلی و میزها در جنس و متریال چوبی می‌باشند . این میز و صندلی از جنس چوب طبیعی هستند و هر کدام دارای رنگ‌های زیبا و شکیل می‌باشند .

برای جداسازی برخی از فضاها و مشخص نمودن بخش‌ها ، از پارتیشن‌ها به عنوان دیوار استفاده می‌شوند که به علت عایق‌بندی آنها مانع سر و صدا هستند . پارتیشن‌ها از جنس MDF در انواع روکش‌های MDF ساخته شده‌اند که به طور کلی به دو دسته تقسیم می‌شوند . در ادامه می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم .

پارتیشن MDF تک‌جداره : پارتیشن MDF تک‌جداره باعث شده است تا افراد بتوانند محیط سازمان یافته‌ای داشته باشند و کارمندان به بهترین نحو ممکن کار کنند . یکی از مهم‌ترین مزایای این پارتیشن‌ها این است که باعث شده فضای محرمانه و شخصی کارمند یا مدیران حفظ شود و دیگر نگران برخی اتفاقات در شغل و کار خود نباشند . این یک امر عادی است که هر فردی به فضای خصوصی برای کار و استراحت احتیاج و نیاز دارد ؛ پس با استفاده از پارتیشن MDF می‌توان محیط آرام و دلنشین را برای خود و کارمندان مهیا کرد و یکی از مهم‌ترین دلایل تولید انواع تولید انواع پارتیشن MDF همین موضوع است .

این نوع پارتیشن می‌تواند بدون اتصال به سقف و حالت ایستایی طراحی شود . در واقع این پارتیشن‌ها بدون جداسازی از سقف حالت اتاق مانند ایجاد کرده که کم هزینه نیز خواهند بود . ناگفته نماند که در ساختار پارتیشن تک‌جداره علاوه بر حفظ زیبایی و هارمونی ، پارتیشن نقش استحکام بخشی به محیط را دارد و احساس خوب و مثبتی را به فضاهای اداری و محیط‌های کاری می‌بخشد . پارتیشن‌ها قابلیت باز شدن ، جداسازی ، تکان دادن و … را دارند .

پارتیشن MDF دوجداره : این مدل پارتیشن MDF ، نسبت به پارتیشن تک‌جداره عایق مناسب‌تری در برابر سرو صدا است . چنانچه زیبایی ظاهری محیط برای شما خیلی مهم است پارتیشن‌های اداری دوجداره بهترین گزینه می‌باشند . این پارتیشن‌ها ستون ندارند اما به راحتی بر روی زمین قرار می‌گیرند و از مقاومت بالایی برخوردار هستند . این نوع پارتیشن نیز مانند پارتیشن تک‌جداره می‌توانند در ابعاد کوتاه ، نیمه بلند ، بلند و یا تا سقف باشند .

پارتيشن MDF دوجداره برای جلوگيری از مزاحمت‌های شنيداری و ديداری استفاده می‌شود . به منظور ایستایی ، زیبایی و عایق صوتی و آکوستیک بودن این نوع پارتیشن ، عمدتاً در پارتیشن دوجداره استفاده از شيشه‌های دوجداره‌ی مات به جای پنل UVC توصيه می‌شود . از دیگر مزایای پارتیشن دوجداره این است که دارای مسیر عبور کابل‌های برق تلفن شبکه و سایر موارد تاسیساتی پارتیشن است این پارتیشن MDF ، عاری از هرگونه اتصال بدنه و رسانایی برق و عدم ایجاد پارازیت و noise است .

قابلیت استفاده از شیشه ساده و سندپلاست و طلق پلی کربنات با شفافیت 92 درصد ضد ضربه و ایمن از مزایای این محصول اداری است .  پارتیشن MDF دوجداره منحصر به فرد نسبت به موارد مشابه در ایستایی بدون هرگونه ساپورت و اتصال به زمین پارتیشن است . این مدل پارتیشن نسبت به پارتیشن تک‌جداره به دلیل مقاومت ، استحکام و قابلیت‌های بیشتر قیمت بالاتری دارد .

همانطور که گفته شد ، در تولید انواع پارتیشن MDF انواع متنوعی از روکش ‌ها مانند روکش ملامینه ، وکیوم ، هایگلاس و …  به کار برده می‌شود که هر کدارم از آنها دارای رنگ‌بندی زیبا وشکیل می‌باشند و هر یک از آنها دارای ویژگی‌هایی هستند . به عنوان مثال پارتیشن MDF هایگلاس به دلیل شفافیت بالایی که دارند فضایی مدرن و خاص ایجاد می‌کنند و فضای و محیط کتابخانه را به یک محیط مدرن بدل می‌کنند و سبک مبلمان کتابخانه را تبدیل به سبک مدرن می‌کند .

مبلمان کتابخانه

مبلمان کتابخانه دارای فاکتورهایی است که در انتخاب و خرید این نوع مبلمان اگر توجه شود ؛ بهترین و مناسب‌ترین را برای فضای انتخاب می‌نمایید .

در نظر گرفتن مساحت محیط و سبک معماری محیط مورد نظرتان

انتخاب مبلمان کتابخانه بروز و جدید

توجه به جنس و متریال عناصر لازم مبلمان کتابخانه

انتخاب و تعیین سبک مبلمان کتابخانه و چیدمان و طراحی آن

توجه به سلیقه و بودجه

توجه به کیفیت جنس و متریال ، روکش‌ها و یراق‌آلات مبلمان کتابخانه

مبلمان کتابخانه

شرکت طراحی مبلمان اداری آبادیس که از تولید کنندگان مبلمان‌ها است و محصولات خود را بر اساس اصل ارگونومیک طراحی می‌کند شما را با استفاده از این مقاله با یکی از مبلمان مهم یعنی مبلمان کتابخانه ، اجزای اصلی آن و نیز نکات مهم در انتخاب آن آشنا نمود تا نسبت به تمام جوانب آگاه باشید و در هنگام خرید و انتخاب آن با مشکل مواجه نشوید . 

همچنین مارا در ترب و ایمالز دنبال کنید