مبلمان فرودگاهی
مبلمان فرودگاهی

برای ساخت یک محیط جذاب و شیک نیاز به وسیله‌هایی برای قرارگیری آن در محیط و وسایل مورد نیاز محیط و نیز وسایل‌هایی برای زیباسازی فضا داریم ؛ به تمامی این وسایل مبلمان می‌گویند . میلمان می‌توانند بسیار تأثیرگذار بر روی افراد مراجعه‌کننده و یا کارمندان باشند . همچنین مبلمان بر روی روندکاری پرسنل تأثیرگذار است و با تغییر و ساخت یک مبلمان معقول و مطلوب می‌توانیم بر بهبود روندکاری کارمندان و کارگران تأثیرگذار باشیم . بنابراین مبلمان‌ها از اهمیت بسزایی برخوردار هستند و باید این مسئله را کاملا جدی گرفت .

ما باید با توجه به محیط ، مبلمان فضای خود را انتخاب نماییم . چرا که در حال حاضر برای هر فضایی مبلمانی مشخص در نظر گرفته شده است . از جمله این مبلمان می‌توان به مبلمان هتلی ، مبلمان استخری ، مبلمان فرودگاهی ، مبلمان دفتری ، مبلمان صنعتی و … اشاره نمود . هر کدام از این مبلمان با توجه به بخش‌های مختلف محیط انتخاب می‌شوند و باید مناسب همان بخش‌ها باشند و نیز به غیر از وسایل مورد نیاز بخش‌های مختلف از وسایل‌هایی مانند گلدان‌ها و فلاورباکس‌ها به عنوان زیباسازی فضاها استفاده می‌شود .

همانطور که گفته شد یکی از این مبلمان‌ها مبلمان فرودگاهی هستند که دارای اهمیت ویژه و بسزایی می‌باشند . چرا که محل رفت و آمد بسیاری از افراد و نیز محل ورود و خروج افراد مهم مانند سیاستمداران ، سلبریتی‌ها و … می‌باشد . پس باید به انتخاب مبلمان فرودگاهی بسیار توجه نمود .

برای انتخاب مبلمان فرودگاهی ابتدا باید بخش‌های مختلف آن را شناسایی نمود و بعد اجزا و مبلمان تشکیل‌دهنده این بخش‌ها و نیز انواع آنان و سپس نکات مهم در خرید مبلمان فرودگاهی و نقش مبلمان فرودگاهی را بررسی کرد . در ادامه‌ی مقاله می‌خواهیم شما عزیزان را با این نکات آشنا کنیم .

مبلمان فرودگاهی

در اصطلاح عامیانه به محلی که برای نشست و برخاست هواپیماها طراحی و ساخته شده است ، فرودگاه می‌گویند . فرودگاه‌ها مانند دیگر فضاها دارای مبلمانی مشخص هستند که برای ساخت و تشکیل یک فرودگاه باید از آنها استفاده نمود و در انتخاب آنها بسیار دقیق بود . چرا که فرودگاهی مناسب و قابل استفاده است که دارای مبلمان فرودگاهی با کیفیت ، استاندارد و مناسب و مطلوب است .

فرودگاه‌ها مکان‌هایی هستند که افراد گوناگون از سراسر کشور و جهان به آن مراجعه می‌کنند و در آنجا رفت و آمد دارند بنابراین باید مبلمان فرودگاهی طوری باشد که مورد پسند تمامی افراد باشد و نیز به دلیل محیط بزرگ فرودگاه ، کارمندان بسیاری در آن مشغول به کار هستند و مبلمان فرودگاهی باید طوری باشد که تأثیر خوبی بر روی روندکاری کارمندان و روحیه‌ی آنان داشته باشد و نیز طوری باشد که افراد در هنگام فعالیت خود در آنجا احساس خوشایندی داشته باشند .

مبلمان فرودگاهی

فرودگاه مانند دیگر محیط‌های عمومی و بزرگ دارای بخش‌های مختلف و متفاوتی می‌باشند که هر کدام دارای مبلمانی خاص و منحصر به فرد هستند . و هر اجزای مبلمان فرودگاهی در انواع مختلفی طراحی و ساخته شده ‌اند . در ادامه‌ی مقاله قصد داریم شما عزیزان را با این بخش‌های مختلف فرودگاه و مبلمان فرودگاهی آن و انواع این مبلمان فرودگاهی آشنا کنیم .

تاخیر در پرواز علل مختلفی دارد . شامل انتظار برای مسافران ترانزیت ، بارگیری و بار هواپیما ، بارگیری چمدان‌های مسافرین ، سوار شدن مسافران در هواپیما در پروازهای چند مسیری ، انتظار برای آمادگی کادر پرواز و شرایط دیگری نظیر امنیت در پرواز ، مشکلات فنی هواپیما و شرایط نامساعد آب و هوایی و … هستند . تمام علل‌هایی که نام برده شد سبب می‌شوند ، یک پرواز هوایی موجب تاخیر و در نتیجه انتظار مسافران شود ؛ زیرا برای پرواز لازم است یسری شرایطی فراهم شود و یا به اصطلاح یکسری تدارکات را لحاظ کنند .

اما فرودگاه‌ها که به این تاخیرات طبیعی در پرواز واقف هستند ، جهت استراحت و آسایش مسافران مکانی را مد نظر گرفته‌اند . این مکان با نام لانژ شناخته می‌شود و خدمات خوبی را برای رفاه حال مسافران ارائه می‌دهند . همانطور که اشاره شد در یک پرواز ممکن است عواملی سبب تاخیر در پرواز شوند . در واقع لانژ فرودگاهی به مکانی گفته می‌شود که برای انتظار طولانی مدت مسافران در نظر گرفته شده است تا ساعت ملالت‌بار انتظار را به ساعتی خوش جهت استراحت ، آسایش و رسیدگی به کارهای شخصی تبدیل کند .

در لانژهای فرودگاهی خدمات بسیار خوبی نظیر تلویزیون ، وای فای رایگان ، اتاق استراحت ، انواع غذا و نوشیدنی یافت می‌شود . خدمات عرضه شده در هر فرودگاه متفاوت است و برخی از این لانژها به دلیل خدمات فوق‌العاده از کلاس بالاتری برخوردار هستند . لانژ مکانی ، برای استراحت افراد است . بنابراین مبلمان فرودگاهی آن باید دارای مبل‌هایی برای استراحت افراد وجود داشته باشد .

این مبل‌ها اغلب مبل‌های کاناپه هستند که اسکلت اصلی مبلمان کاناپه از جنس چوب با رنگ‌ها مختلف می‌باشد و جنس و طرح و رنگ پارچه‌ی مبل کاناپه بستگی به سلیقه و دکوراسیون محیط دارد . که این مبلمان دارای میزهایی با اشکال متفاوت و رنگ‌های مختلف هستند که در کنار یا جلوی مبل قرار می‌گیرند . از دیگر مبلمان فرودگاهی قسمتی به عنوان کتابخانه برای گذراندن اوقات افراد در هنگام انتظار است . کتابخانه‌ها نیز در انواع متفاوتی از جنس و متریال که اغلب از جنس MDF هستند طراحی و ساخته شد‌ه‌اند .

همچنین دارای روکش‌های متفاوت MDF هستند که هر کدام نیز دارای رنگ و طرح خاص و شکیل می‌باشند . سرویس‌دهی غذا مانند کافی‌شاپ است که برای جداسازی قسمت استراحت افراد از کافی‌شاپ از پارتیشن‌ها نیز استفاده می‌شوند . پارتیشن‌ها از جنس MDF و از انواع روکش این جنس ساخته شده‌اند . برخی از پارتیشن‌ها به صورت دکوراتیو هستند و جایگاهی برای قرارگیری لوازم دکوری در آنها طراحی و ساخته شده است . پارتیشن‌ها نیز دارای انواع متفاوتی از رنگ‌ها و در انواع سایز و ابعاد می‌باشند .

در لانژ فرودگاه ، کانترهایی برای پذیرش و ارتباطات و اطلاعات افراد در نظر گرفته می‌شود . کانترها مانند کانترهای منشی هستند و از جنس MDF می‌باشند که هر کدام دارای رنگ‌های زیبایی هستند . همچنین این کانترها از مبلمان فرودگاهی می‌باشند دارای انواع سایز و ابعاد هستند . این کانترها باید به گونه‌ای طراحی شده باشند که تجهیزات مورد نیاز مانند ، مانیتور ، کیس ، بلندگو و … به راحتی بر روی آن قرار گیرند . لانژ خود دارای انواع متفاوتی است که می‌توان به لانژ فرست کلاس ، لانژ کودکان ، لانژ بیزینس کلاس و … اشاره نمود .

در این بخش هتل ، باید کانترهایی باشند که کارمندان این بخش بتوانند مستقر شوند و در راحتی و آسودگی به کار و وظایف خود مشغول شوند . بنابراین کانتر ، از جمله مبلمانی است که در مبلمان فرودگاهی بسیار کاربرد دارد . برای هر فرد صندلی‌هایی باید در نظر گرفته شود که بر اساس اصل ارگونومیک طراحی و ساخته شده باشند و افراد هنگام کار احساس خوشایندی داشته باشند و به جسم آنها آسیبی وارد نشود .

بخش دیگر فرودگاه‌ها را هتل‌ها تشکیل می‌دهند برخی از فرودگاه‌ها دارای هتل‌هایی در داخل یا در کنار فرودگاه هستند . مدت زمان اقامت در اینگونه هتل‌ها کوتاه است . چرا که افراد برای ساعاتی کوتاه که منتظر زمان پرواز خود هستند در این هتل‌ها استراحت می‌کنند و نیز کادر پرواز در مدتی کوتاه در این هتل‌ها مستقر می‌شوند . رفت و آمد در هتل‌های فرودگاهی بسیار است بنابراین سر و صدا و شلوغی زیاد است و افراد نمی‌توانند در طولانی مدت آنجا مستقر باشند .

مبلمان هتل‌های فرودگاهی شامل مبلمان فرودگاهی هستند که کانتر ، مبل راحتی یا کاناپه ، میز مدیریت ، میز معاونت ، میز و صندلی پذیرایی ، تخت خواب ، کمد ، پارتیشن و … از مبلمان فرودگاهی این هتل‌ها می‌باشند . هر کدام از مبلمان ذکر شده دارای انواع متفاوتی از جنس و متریال هستند که اغلب آنها از جنس MDF می‌باشند  .

MDF نیز دارای انواع روکش‌ها هستند . که هر کدام از مبلمان‌ها در انواع طرح و رنگ می‌باشند . شما افراد می‌توانید با توجه به سبک دکوراسیون ، بودجه و سلیقه‌ی خود مبلمان فرودگاهی را انتخاب و تهیه نمایید .

مبلمان فرودگاهی

مبلمان فرودگاهی مانند دیگر مبلمان‌ها نقش مهم و بسزایی دارند . رنگ و طرح آنها نیز می‌تواند تأثیرگذار باشد . از جمله نقش مبلمان فرودگاهی می‌توان به تاثیر آن بر روی مراجعه‌کنندگان و احساسات آنها در زمان حضور در فرودگاه اشاره نمود .

شرایط فرودگاه و مبلمان آن باید طوری باشد که افرادی که از سایر کشورها و یا شهرها به شهر یا کشور ما می‌آیند از همان ابتدای ورود خود احساس خوشایندی داشته باشند . همچنین مبلمان فرودگاهی باید به گونه‌ای باشد که کارمندان و پرسنل فرودگاه زمان انجام وظایف خود احساس خوبی داشته باشند و از کار خود لذت ببرند و با روی خوش و اعصاب آرام و با لذت تمام به عموم افراد خدمات‌رسانی نمایند .

مبلمان فرودگاهی

مبلمان فرودگاهی نیز مانند سایر مبلمان‌ها نکاتی دارند که باید در هنگام انتخاب و تهیه آنها به آن توجه ویژه‌ای داشت . این نکات به شرح زیر است :

  1. سبک و طرح و رنگ مبلمان مورد نظر
  2. طول عمر و دوام مبلمان فرودگاهی
  3. سبک دکوراسیون بخش‌های مختلف فرودگاه و سبک اصلی فرودگاه
  4. توجه به سبک و ابعاد و مساحت فرودگاه
  5. الویت‌بندی بخش‌ها و در نطر گرفتن تمامی جوانب
  6. آماده سازی و تشکیل تمامی مبلمان فرودگاهی برای مکان خود و تکمیل بودن مبلمان خود
  7. آگاهی از نحوه‌ی استفاده مبلمان فرودگاهی
  8. کیفیت مطلوب مبلمان فرودگاهی
  9. توجه به جنس و متریال اصلی مبلمان فرودگاهی ، جنس پارچه و روکش‌های مبلمان فرودگاهی و یراق‌آلات استفاده شده در ساخت آنها
  10. توجه به بودجه و سلایق خود
مبلمان فرودگاهی

شرکت طراحی مبلمان اداری آبادیس با کمک این مقاله شما عزیزان را با مبلمان فرودگاهی که از مهم‌ترین مبلمان‌ها محسوب می‌شوند و نیز بخش‌های مختلف فرودگاه و مبلمان تشکیل‌دهنده‌ی آن آشنا کرد تا شما عزیزان بهترین‌ها را برای فضای خود انتخاب نمایید و از تمامی نکات مهم در خرید مبلمان فرودگاهی آگاه باشید .

همچنین مارا در ترب و ایمالز دنبال کنید