مبلمان صنعتی
مبلمان صنعتی

از دیگر مبلمانی که بسیار پر کاربرد می‌باشد و ضروری است می‌توان به مبلمان صنعتی اشاره نمود . مبلمان‌ یک محیط از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است . خصوصا زمانی که محیط مورد نظر نیز خود دارای اهمیت باشد . مبلمان اولین چیزی است که بر روی افراد و مراجعه‌کنندگان تأثیر می‌گذارد . مبلمان صنعتی از جمله مبلمانی است که بسیار ضروری است و می‌تواند بر روی کارمندان و کارگران و نیز افرادی که مراجعه می‌کنند ، تأثیر گذارد .

به علت اهمیت ویژه‌ی این مبلمان باید ابتدا نسبت به مبلمان صنعتی ، اجزای تشکیل‌دهنده‌ی آن ، انواع آنها نقش مبلمان صنعتی و نیز نکات مهم در خرید مبلمان آشنا شد تا آگاهانه این مبلمان را تهیه نمود . در ادامه‌ی مقاله قصد داریم شما عزیزان را با مبلمان صنعتی آشنا کنیم .

مبلمان صنعتی

مبلمان صنعتی به معنای تعریف جایگاهی مناسب برای عملیات فنی تکنسین و کارگران در محیط‌های صنعتی است . با این تعریف انواع کمدهای محافظ ابزار ، میزهای صنعتی ، انواع جعبه ابزارهای کارگاهی ، قفسه‌های مخصوص انبار و گاری‌های حمل بار ، نوعی مبلمان صنعتی تلقی می‌شوند که در همه‌ی صنایع اعم از کارخانه ، کارگاه و یا مغازه قابل استفاده است . مبلمان صنعتی جایگاه ویژه‌ای برای ابزارآلات در نظر گرفته و از آنها محافظت کند . 

محیطی که به مبلمان صنعتی مجهز باشد منظم است و پراکندگی فیزیکی و بصری آزار‌دهنده در آن مشاهده نمی‌شود . در چنین فضای ایمنی از سطح بالایی برخوردار است و بی‌نظمی تجهیزات از حوادث احتمالی و خسارات مالی و جانی جلوگیری می‌کند . در چنین محیطی استانداردهای زیبایی رعایت می‌شود و به بهداشت روانی کارکنان احترام گذاشته می‌شود . مجموعه این شرایط به افزایش بهره‌وری در هر مجموعه‌ای منجر می‌شود .

مبلمان صنعتی نیز مانند سایر مبلمان‌ها دارای انواع متفاوت و اجزای تشکیل دهنده‌ی متنوعی است که قصد داریم در ادامه‌ی مقاله شما را با بخش‌های مختلف محیط صنعتی و مبلمان آنها آشنا کنیم .

مبلمان صنعتی

اغلب به مکان‌هایی که ساخت و ساز و یا صنعتی در آنها در حال انجام و تولید است ، مکان‌های صنعتی می‌گویند . مکان‌های صنعتی شامل کارخانجات ، کارگاه‌ها ، مغازه‌ها و … هستند . اکنون با بخش‌های مهم صنعتی و مبلمان آنها آشنا خواهید شد .

همینطور که می‌دانید هر بخش و هر مجموعه‌ای که هدف آنها ایجاد یک نوع صنعت است باید دارای رئیس یا رئیس‌هایی باشد . که ساخت یک دفتر عالی درجه یک برای مدیرعامل یا مدیرعاملان دارای اهمیت ویژه‌ای است . اولین گام برای ساخت یک دفتر عالی مبلمان و طراحی دکوراسیون آن است . مبلمان دفتر مدیرعامل شامل مبلمان صنعتی است . میز مدیریت از اصلی‌ترین مبلمان این بخش است میز مدیریت در انواع متفاوت از جمله میز سلطنتی ، میز کلاسیک ، میز لمسه‌دار و … طراحی و ساخته شده است .

این میز از جنس و متریال MDF و چوب طبیعی ساخته شده است و نیز در انواع طرح و رنگ می‌باشد . اغلب این میز به صورت مستطیل و مربع ساخته شده است . از دیگر مبلمان دفتر مدیرعامل می‌توان به میز گردهمایی اشاره نمود که این میز از جنس MDF می‌باشد . میز گردهمایی در شکل C و U طراحی و ساخته می‌شود این میز نیز در انواع طرح و رنگ می‌باشد .

مبل و میز جلومبلی نیز از مبلمان دفتر مدیریت است که برای پذیرایی از افراد و رجوع‌کنندگان در دفتر مدیریت وجود دارد این مبل‌ها از مبل‌های راحتی و کاناپه هستند که متریال پایه‌ی آن از جنس چوب می‌باشد و نیز از انواع پارچه‌ها با طرح و رنگ متفاوت طراحی و ساخته می‌شود .

برای زیباسازی فضای مدیریت و ایجاد تنوعی خاص در مبلمان از وسایلی همچون تابلوها ، گلدان‌ها و یا فلاورباکس‌ها استفاده می‌شود . فلاورباکس‌ها از جنس و متریال سنگی ، چوبی ، MDF ، فلزی ، شیشه‌ای و … طراحی و ساخته می‌شوند و در ابعاد متفاوت و رنگ‌های مختلف و متنوع است . فلاورباکس جایگاهی است برای کاشت گیاهان مناسب محیط‌های متفاوت و همانطور که از اسمش مشخص است یعنی جعبه‌ی گل و شما می‌توانید با کاشت گیاه مناسب و مورد نظر خود فضایی سرشار از طراوت و شادابی ایجاد نمایید .

بخش انبار یک محیط صنعتی از اهمیت بسیاری برخوردار است چرا که تمامی سرمایه‌ی یک مجموعه در آنجا قرار می‌گیرد . بنابراین باید دارای مبلمان تکمیل و با کیفیت باشد . یکی از این مبلمان کمد‌ها هستند . کمد‌ها در انواع متنوع از جمله کمد‌های بایگانی ، کمدهای دکوراتیو ، کوتاه ، بلند ، درب کشویی ، درب لولایی ، دیواری و … که این کمدها در جنس و متریال فلزی ، چوبی ، MDF ساخته شده‌اند .

کمد فلزی اغلب از استیل در رنگ‌های نقره‌ای و طلایی ساخته شده است که شما می‌توانید با توجه به دکوراسیون و سلیقه‌ی خود آنها را انتخاب نمایید . کمد فلزی دارای طول عمر و مقاومت بالا در برابر خوردگی و پوسیدگی ، ضربه و فشار است این کمد مقرون به صرفه است و برای محیط‌های صنعتی بسیار کاربرد دارد . کمد چوبی از جنس چوب راش ، گردو و … ساخته می‌شود . کمدهای چوبی به دلیل استفاده از چوب طبیعی طول عمر و مقاومت بالایی دارند اما از قیمت نسبتا بالایی برخوردار هستند .

کمد MDF از یک نوع چوب صنعتی اما بازیافتی ساخته شده است . MDF دارای انواع روکش‌ها است به همین دلیل محصولات MDF تنوع بسیاری دارند . همچنین MDF وزن سبکی دارد و در برابر ضربه و فشار بسیار مقاوم است . قیمت کمد MDF مناسب است و نسبت به سایر متریال‌ها قیمت مناسب‌تری دارد . کمدها در انبار به عنوان مبلمان صنعتی به کار برده می‌شوند و برای به قرارگیری لوازم صنعتی ، ابزارها و حتی محصولات صنعتی از آنها استفاده می‌شود .

بخش حسابداری از جمله بخش‌های یک مکان صنعتی است که مبلمان آن نیز شامل مبلمان صنعتی می‌شود . از جمله مبلمان این بخش می‌توان به کانترها اشاره نمود . کانترها از جنس MDF و در انواع روکش‌های این جنس و در اندازه و رنگ‌های متفاوت ساخته شده‌اند .

برخی از این کانترها دارای شیشه‌های برای جداسازی بخش کارمند و مشتریان هستند که این شیشه‌ها دارای مقاومت بالایی می‌باشند . کانترها باید دارای قسمتی برای قرارگیری مانیتور ، کیس ، پول‌شمار و پرینتر باشند تا کارمندان در راحتی و رفاه و با احساسی خوشایند به وظایف خود عمل کنند .

در این بخش همانطور که مشخص است افراد و کارمندان حاضر در این بخش مشغول رسیدگی به لوازم فنی و نظارت بر آنها و نیز تکنسین بخش‌های فنی مکان صنعتی هستند . افراد این بخش دارای کامپیوتر می‌باشند بنابراین هر کامپیوتر باید دارای میزهایی باشد تا افراد در آسودگی بتوانند به کار خود برسند . میزهای کامپیوتر از جنس و متریال MDF هستند

همانطور که می‌دانیم و در قسمت بالا ذکر شد MDF در انواع روکش‌ها مانند هایگلاس ، وکیوم و … طراحی و ساخته شده است که هر کدام از آنها دارای طرح و رنگ متفاوت و شکیلی می‌باشند . میزهای کامپیوتر دارای قسمت‌هایی برای قرارگیری کیس ، مانیتور و نیز کابل‌ها هستند . همچنین در این بخش کمد و میز پرینتر برای قرارگیری پرینتر اصلی است که این مبلمان از جنس MDF است که میز و کمد پرینتر در انواع سایز و ابعاد است .

در این کمد ، پرینتر مرکزی و نیز ابزار لازم آن مانند کاغذها و جوهرها در کنار آن قرار می‌‌گیرند . هر یک از مبلمان صنعتی به خصوص میزها باید بر اساس اصل ارگونومیک طراحی و ساخته شده باشند تا افراد هنگام کار و استفاده از آنها احساس راحتی داشته باشند و آسیبی به جسم آنها وارد نشود و نیز کلافه و کسل نشوند .

مبلمان صنعتی

مبلمان صنعتی بسیار مهم و حائز اهمیت هستند چرا که در اینگونه فضاها افراد عموم رفت وآمد ندارند . ما افراد و اشخاص مهم در این فضاها بسیار رفت و آمد می‌کنند و ما با استفاده از مبلمان باید یک محیط قابل ، تمیز و شیکی را ایجاد نماییم و نیز از نطر رفاهی تکمیل باشیم . همچنین مبلمان یک محیط بر روی پرسنل ، کارگران و کارمندان آنجا تأثیر می‌گذارد .

مبلمان نیز بر روی احساسات و حال و هوای افراد حاضر در محیط‌های صنعتی تأثیرگذار است یک کارگر و کارمند در طول روز حداقل 8 ساعت مشغول کار است و نصف روز خود را در محیط کار صرف می‌کند . بنابراین محیط کار باید طوری باشد که افراد به شغل خود عشق بورزند و از آن به خاطر محل کار زده نشوند و نیز هنگام کار احساس خوشایندی داشته باشند .

مبلمان صنعتی

ما برای تهیه مبلمان صنعتی باید به برخی از نکات توجه نماییم تا بتوانیم آنچه برای محیط ما مناسب است و معقول می‌باشد را انتخاب و تهیه نماییم . این نکات به شرح زیر است و باید به آنها بسیار اهمیت داد :

 1. سبک و طرح و رنگ مبلمان مورد نظر
 2. طول عمر و دوام مبلمان صنعتی
 3. سبک دکوراسیون بخش‌های مختلف محیط صنعتی و سبک اصلی کارخانه ، کارگاه ، مغازه و …
 4. توجه به سبک و ابعاد و مساحت مکان
 5. الویت‌بندی بخش‌ها و در نطر گرفتن تمامی جوانب
 6. آماده سازی و تشکیل تمامی مبلمان برای مکان خود و تکمیل بودن مبلمان خود
 7. آگاهی از نحوه‌ی استفاده از مبلمان صنعتی
 8. کیفیت مطلوب مبلمان صنعتی
 9. توجه به جنس و متریال اصلی مبلمان صنعتی ، جنس پارچه و روکش‌های مبلمان و یراق‌آلات استفاده شده در ساخت آنها
 10. توجه به بودجه و سلایق خود
 11. توجه به نوع صنعت و تولید محصولات صنعتی
مبلمان صنعتی

با توجه به تمامی نکات ذکر شده با استفاده از آنها می‌توانید آنچه که برای محیط شما مناسب است و مبلمان صنعتی درجه یک خود را انتخاب و تهیه نمایید . شرکت طراحی مبلمان اداری آبادیس با کمک این مقاله شما عزیزان را با یکی از مهم‌ترین مبلمان یعنی مبلمان صنعتی ، بخش‌های مهم محیط صنعتی و مبلمان اصلی و مهم آنها آشنا کرد تا در هنگام خرید مبلمان صنعتی با مشکل مواجه نشوید و نسبت به اکثریت آنها آشنا و آگاه باشید .

همچنین مارا در ترب و ایمالز دنبال کنید