مبلمان رستورانی 1
مبلمان رستورانی

امروزه به دلیل پیشرفت دنیای دکوراسیون و وجود افراد خبره و خلاق ، هر مکانی دارای مبلمانی مشخص شده است . یکی از این مبلمان‌‌ها که به دلیل اینکه همیشه در دید افراد است دارای اهمیت ویژه‌ای است ، مبلمان رستورانی است .

این مبلمان بسیار مهم است ، چرا که نشان‌دهنده‌ی نوع سرویس‌دهی رستوران‌ها می‌باشد و رستوران‌ها به استفاده از مبلمان رستورانی درجه یک و با ساخت یک ظاهر عالی می‌توانند در ابتدای کار خود مشتریان بسیاری را به خود جذب نمایند . در این مقاله و با استفاده از این مقاله قصد داریم شما عزیزان را با این مبلمان بسیار مهم ، عناصر و اجزای مبلمان رستورانی ، اصول طراحی و نیز نکات مهم در تهیه آن آشنا نماییم . 

مبلمان رستورانی 2

وقتی از مبلمان رستورانی صحبت می‌کنیم ؛ نمی‌توانیم به نوع خاصی از اجزای آن اشاره کنیم . مبلمان رستورانی بیشتر یک اصطلاح است برای مبلمانی که مناسب استفاده در فضای رستوران هستند ، مبلمان رستورانی که معمولا جابه‌جایی آسان ، شستشوی راحت ، پشتی استاندارد و طراحی ساده از ویژگی‌های آنها است .

مبلمان رستورانی دارای صندلی‌های متنوع است که بر اساس جنس کلاف به صندلی‌های چوبی ، فلزی ، پلاستیکی ( پلیمر با کیفیت بالا ) و بر اساس جنس نشیمن به صندلی‌های چوبی ، فلزی ، پلاستیکی ، پارچه‌ای و چرمی تقسیم‌بندی می‌شوند . همچنین بر اساس فرم به سه دسته پارسونز ( صندلی‌هایی با پشتی بلند ) ، صندلی‌های بدون دسته و صندلی‌های دسته‌دار تقسیم می‌شوند .

در گذشته‌های دور استفاده از صندلی فقط در رستوران‌های مجلل ، لوکس و خاص رایج بود و عموم رستوران‌ها و کافه‌ها که طبقه متوسط مشتریشان بودند ، چهارپایه‌ها و صندلی‌های کانتری بدون پشتی را به کار می‌گرفتند . البته هنوز هم چهارپایه‌ها و صندلی‌های بدون پشتی در سبک‌های خاصی از دکوراسیون رستوران‌ها و کافه‌ها مثل سبک‌های صنعتی و یا معاصر مورد استفاده قرار می‌گیرند . میزهای آلومینیومی و چوبی با انواع پایه‌های بشقابی و چهارپر و مبل‌ها و کاناپه‌های رستورانی نیز از دیگر عناصر رایج در مبلمان رستورانی هستند .

مبلمان رستورانی 3

مبلمان رستورانی دارای اجزای متنوعی هستند که در ادامه‌ی مقاله می‌خواهیم شما را با مهم‌ترین و اصلی‌ترین آنها که باید در هر رستورانی موجود باشد ، آشنا کنیم .

یکی از اصلی‌ترین اجزای مبلمان رستورانی ، صندلی‌ها هستند . برای ساخت یک رستوران باید صندلی‌هایی باشد تا افراد بتوانند برای ساعاتی در رستوران احساس راحتی و آسودگی داشته باشند و مشغول پذیرایی از خود شوند . این صندلی‌ها به دلیل وجود انواع سبک‌های مبلمان دکوراسیونی دارای انواع متنوعی هستند که در ادامه‌ی مقاله شما را با انواع آن آشنا نماییم .

 1. صندلی تونت
 2. صندلی تولیکس
 3. صندلی تولیکس با رویه چوبی
 4. نشمین‌های مکمل
 • صندلی تونت : این صندلی در ایران به صندلی لهستانی نیز معروف است . صندلی تونت تاریخچه‌ی طولانی دارد و به آن پدربزرگ صندلی‌ها می‌گویند . این نوع صندلی اغلب در کافی‌شاپ‌ها استفاده می‌شود اما می‌توان در مبلمان نیز از آن استفاده نمود ، صندلی تونت مناسب فضاهای کلاسیک است می‌توان در رستوران‌های مدرن هم از آن استفاده نمود و با استفاده از تعداد کمی از این نوع صندلی در گوشه‌ای از رستوران می‌توان قسمتی کلاسیک و تاریخی ایجاد نمود و این صندلی دارای طرفداران بسیاری است .

که با این کار می‌توانید مشتریان بسیاری را به رستوران خود جذب نمایید . این صندلی در انواع جنس و متریال یعنی صندلی تونت چوبی ، صندلی تونت فلزی ، صندلی تونت پلاستیکی طراحی و ساخته شده است . اما اصلی‌ترین این مبلمان صندلی تونت چوبی است . این صندلی از چوب‌های مقاوم مانند چوب راش ، گردو و … ساخته شده است و در انواع رنگ‌ها می‌‍‌باشد به دلیل استفاده از اینگونه چوب‌ها دارای مقاومت و طول عمر بسیار بالایی است . همچنین به خاطر استفاده از چوب طبیعی دارای قیمت نسبتا بالایی نیز است .

جنس و متریال فلزی ، پلاستیکی دارای قسمت مناسب و ارزانی هستند اما شکل اصلی این صندلی را ندارند و مانند جنس چوبی آن کلاسیک و زیبا نیستند . این صندلی که از اجزای مبلمان رستورانی است در انواع مدل‌ها اعم از صندلی تونت راک ، صندلی تونت بی‌دسته ، صندلی تونت نیمکتی ، صندلی تونت دسته‌دار ساخته شده است .

 • صندلی تولیکس : صندلی تولیکس از بدنه فلزی و رنگ کوره‌ای است . به همین دلیل این صندلی بسیار با دوام است و در رستوران‌ها و مبلمان بسیار پر کاربرد و استفاده می‌باشد . این صندلی در انواع گوناگونی از رنگ‌ها طراحی و ساخته شده‌اند که شما می‌توانید هر کدام که با سبک مبلمان رستورانی و سلیقه‌تان منطبق است را برای رستوران خود تهیه نمایید . همچنین این صندلی به دلیل جنس فلزی که دارد بسیار مناسب رستوران‌های مدرن و مینیمالیسم است .
 • صندلی تولیکس با رویه چوبی : این صندلی از جنس چوب نیز ساخته شده است و استفاده از آن در محیط‌های فانتزی و کلاسیک بسیار توصیه می‌شود . این صندلی نیز دارای رنگ‌های متنوعی است .
 • نشیمن‌های مکمل : شما می‌توانید با استفاده از انواع صندلی ، مبلمان‌ها فضایی خاص و زیبا در رستوران خود ایجاد نمایید و جسارتی در طراحی مبلمان خود خواهید داشت . همچنین می‌توانید با استفاده از مبلمان نیمکتی که در انواع جنس فلزی ، چوبی ، چرم و … ساخته شده است استفاده نمایید و فضایی راحت و دوستانه ایجاد نمایید .

مکان‌های خدماتی و تفریحی برای ارائه خدمات خود مبلغی دریافت می‌نمایند که این مکان‌ها دارای قسمتی برای انجام این کار هستند . این کار به عهده‌ی صندوقدار است و صندوقدار نیز دارای کانتری می‌باشد . کانترها که از عناصر مبلمان هستند در جنس MDF طراحی شده‌اند . همانطور که می‌دانید MDF یک چوب مصنوعی است که دارای وزن نسبتا سبک و قیمت مناسبی می‌باشد .

MDF خود به تنهایی زیبایی چندانی ندارد اما با استفاده از روکش‌های متنوع مانند روکش طرح چوب ، روکش اکریلیک ، روکش وکیوم ، روکش هایگلاس می‌توان زیبایی و جذابیتی به این متریال بخشید . این کانترها نیز در انواع روکش‌ها ، سایز ، رنگ‌ها ساخته شده‌اند . کانترها باید جایگاهی برای قرارگیری کیس ، مانیتور ، پرینتر ، لوازم ضروری و جانبی کارمند و نیز کشوهایی برای جای‌گیری لوازم کاری افراد داشته باشند .

فلاورباکس‌ها از جمله از جای مبلمان رستورانی هستند که برای زیباسازی فضاها از آنها استفاده می‌شود . فلاورباکس سفالی ، فلاورباکس سنگی ، فلاورباکس فلزی ، فلاورباکس MDF ، فلاورباکس چوبی ، فلاورباکس شیشه‌ای از انواع آن هستند . این فلاورباکس‌ها هر کدام دارای سایز و ابعاد ، طرح و رنگ متفاوتی می‌باشند . همچنین فلاورباکس‌ها دارای انواعی از نظر نوع کاربری هستند که می‌توان به فلاورباکس زمینی ، فلاورباکس دیواری ، فلاورباکس آویز اشاره نمود .

مبلمان رستورانی 4

برای طراحی و چیدمان مبلمان رستورانی ابتدا باید نسبت به انواع مبلمان آشنا بود تا بهترین را برای فضای خود انتخاب نمایید . در ادامه با برخی از آنها اشنا خواهید شد .

این سبک مبلمان همانطور که از اسمش مشخص است دارای سبکی نوستالژی ، سلطنتی و با وقار است . در رستورانی‌هایی با این مبلمان اغلب از مبلمان‌هایی با رنگ‌های طبیعی و اصیل و رنگ‌های تیره و خنثی استفاده می‌شود . استفاده از میز و صندلی‌های تولیکس ، تونت ، حصیری می‌توانند در این مبلمان نقش خوبی را ایفا نمایند .

این سبک مبلمان در فضاها و رستوران‌های روباز کاربرد دارند . این سبک دارای انواع متنوعی از عناصر و اجزای مبلمان رستورانی است و باید اجزای آن در برابر عوامل بیرونی مانند تابش مستقیم خورشید ، سرما ، گرما ، رطوبت دارای مقاومت بالایی باشد . به همین دلیل در این سبک مبلمان از از صندلی‌های فلزی ، حصیری ، پلاستیکی UPVC استفاده می‌شود . امروزه میز و صندلی روباز با نام‌هایی مانند مبلمان پاسیو ، باغ و ویلایی شناخته می‌شوند و در فضاهایی مانند روف گاردن ، تراس گاردن و باغ رستوران‌ها کاربرد دارند .

این سبک مبلمان که بسیار مورد استقبال افراد در سراسر دنیا قرار گرفته است باید دارای میز و صندلی‌هایی از جنس طبیعی مانند چوب طبیعی باشند و نیز در جاهای مختلف دنیا متفاوت هستند چرا که بر گرفته از سنت هر کشور و اقوامی است . به عنوان مثال در کشورمان ایران اغلب از تخت‌های سنتی چوبی که از جنس چوب طبیعی می‌باشند و منبت‌کاری شده استفاده می‌شود و اینگونه تخت‌ها هم صندلی و هم میز هستند .

مبلمان رستورانی 5

هنگام انتخاب مبلمان رستورانی باید بسیار دقیق بود چرا که نوع و سبک مبلمان ، کیفیت آن و طرح و رنگش فضای داخلی رستوران را تشکیل می‌دهند و با انتخاب درست می‌توان مشتریان بسیاری را جذب نمود . بنابراین در هنگام خرید مبلمان رستورانی به این نکات توجه ویژه‌ای داشته باشید .

 1. سبک و طرح و رنگ مبلمان مورد نظر
 2. طول عمر و دوام
 3. سبک دکوراسیون بخش‌های مختلف رستوران و سبک اصلی معماری رستوران
 4. توجه به سبک و ابعاد و مساحت رستوران
 5. الویت‌بندی بخش‌ها و در نظر گرفتن تمامی جوانب
 6. آماده سازی و تشکیل تمامی مبلمان برای مکان خود و تکمیل بودن مبلمان خود
 7. آگاهی از نحوه‌ی استفاده مبلمان
 8. کیفیت مطلوب مبلمان
 9. توجه به جنس و متریال اصلی مبلمان ، جنس پارچه و روکش‌های مبلمان رستورانی و یراق‌آلات استفاده شده در ساخت آنها
 10. توجه به بودجه و سلایق خود
مبلمان رستورانی 6

با کمک این مقاله شرکت طراحی مبلمان اداری آبادیس شما عزیزان را با یکی دیگر از مهم‌ترین مبلمان‌ها آشنا نمود . همچنین شما را نسبت به عناصر لازم و اصلی مبلمان رستورانی ، اصول طراحی آن و نکاتی که باید در خرید مبلمان رستورانی به آن توجه داشت تا بهترین را برای رستوران و فضای خود انتخاب نمایید آشنا و آگاه کرد .

همچنین مارا در ترب و ایمالز دنبال کنید