مبلمان دفتری
مبلمان دفتری

مبلمان‌ها از اجزای تشکیل‌ دهنده‌ی یک محیط هستند و غالبا هر محیطی دارای مبلمانی می‌باشد . اغلب محیط‌های عمومی و پر رفت و آمد دارای مبلمانی و مشخص با استانداردهایی است که برای ساخت و طراحی مبلمان اینگونه محیط‌ها از همان استانداردها پیروی می‌شود . مبلمان‌ها تأثیر بسزایی روی افراد و کارمندان می‌گذارند چرا که جو یک محیط را تشکیل می‌دهند و جو بر روی احساسات افراد تأثیرگذار است . از جمله مهم‌ترین مبلمان‌ها ، مبلمان دفتری هستند .

مبلمان‌های دفتری همان مبلمان‌های اداری می‌باشند که از اجزای مختلفی تشکیل می‌شوند . مبلمان دفتری بسیار گسترده است . در این مقاله قصد داریم شما را با مبلمان دفتری و اجزای تشکیل‌دهنده‌ی آن که همان مبلمان بخش‌های مهم یک دفتر و اداره است و نیز با نکات مهم در خرید مبلمان آشنا کنیم . همچنین می‌خواهیم شما را با نقش مبلمان دفتری آشنا نماییم .

مبلمان دفتری

شرکت‌های مختلفی با توجه به دکوراسیون محل کار خود نیاز دارند تا انواع مبلمان دفتری را بررسی کرده و بهترین و مناسب‌ترین آنها را برای محل کار خود تهیه کنند ، هویت یک شرکت با طراحی و دکوراسیون و مبلمان اداری آن شناخته می‌شود ، اگر یک شرکت از دکوراسیون ضعیف برخوردار باشد محیط آن می‌تواند برای عموم و کارمندان و پرسنل خسته‌کننده باشد اما اگر از دکوراسیون داخلی و مبلمان دفتری جذاب و شیک برخوردار باشد می‌تواند محیط کاری مناسبی فراهم کند و باعث افزایش بهره‌وری کارمندان شود .

برای شناخت مبلمان دفتری و انتخاب بهترین آن برای دفتر و یا شرکت خود ابتدا باید فضاها و بخش‌های مهم و اصلی شرکت را بررسی نمود و مبلمان دفتری اصلی آن را نام برده و انواع مبلمان دفتر آن بخش‌ها را شناسایی کرد . در ادامه‌ی مقاله می‌خواهیم شما عزیزان را با بخش‌های مهم یک شرکت و مبلمان اداری آنها آشنا کنیم .

مبلمان دفتری

قسمت ورودی یک دفتر از اصلی‌ترین بخش‌های دفتر محسوب می‌شود . چرا که همیشه در دید و چشم عموم است و اولین چیزی که افراد هنگام ورود به دفتر یا اداره می‌بیند این قسمت است . بنابراین قسمت ورودی دفتر که می‌تواند شامل دفتر مهندسی ، دفتر پزشکی ، دفتر وکالت ، دفتر قضایی ، دفتر مالی و … باشد نشان‌دهنده‌ی ظاهر دفتر است و درجه‌ی دفتر را نشان می‌دهد . پس باید دارای مبلمان دفتری تکمیل و با کیفیت عالی باشد . کمد ورودی از جمله مبلمان دفتری قسمت ورودی است .

در این کمد وسایل لوازم کاری و شخصی افراد قرار می‌گیرد . این کمد به صورت دکوراتیو ، دیواری ، درب لولایی ، درب کشویی و … طراحی و ساخته شده است . این کمد را می‌توان در اندازه‌های مختلف تهیه نمود و نیز جنس و متریال اصلی کمد ورودی از جنس چوب MDF است . این کمد مانند سایر کمدها از جنس و متریال دیگر مانند فلز ، چوب طبیعی طراحی و ساخته می‌شود و از انواع رنگ‌ها تولید شده است . برخی از کمدهای ورودی که از مبلمان دفتری است دارای آیینه‌ای برای زیباسازی جو و نیز محصول خود هستند .

برخی از این کمدها دارای کشوهایی نیز برای قرارگیری لوازم و جای‌گیری بیشتر وسایل هستند که بسیار کاربردی می‌باشند . برای یک دفتر همیشه منشی است که مسئول هماهنگی‌های لازم دفتر است که دستیاری برای مدیرعامل محسوب می‌شود . کانتر منشی نیز در قسمت ورودی دفتر و یا شرکت قرار می‌گیرد . این کانترها به صورت میزهایی نسبتا بزرگ هستند که طوری طراحی شده‌اند که افراد به فعالیت کاری منشی‌ها دیدی ندارند و آنها می‌توانند در آسودگی و امنیت تمام به کار خود ادامه دهند .

کانتر منشی جایگاهی است که کامپیوتر و لوازم جانبی و کاری منشی بر روی آن و داخل آن قرار گیرد . کانتر منشی از جنس MDF ساخته شده است که از انواع روکش MDF می‌باشد و دارای رنگ‌های زیبا و شکیلی است . این کانتر باید بر اساس اصل ارگونومیک طراحی شده باشد تا افراد هنگام کار کردن احساس راحتی داشته باشند و به جسم آنها خصوصا ستون فقرات آسیبی وارد نشود . شما می‌توانید کانتر منشی را که از جنس MDF با قیمت مناسب و مقرون به صرفه‌ای برای دفتر خود تهیه نمایید و مبلمان اداری خود را تشکیل دهید .

از دیگر مبلمان اداری قسمت ورودی شرکت یا اداره ، لوازم و مبلمان زیباسازی آنها هستند که فلاورباکس‌ها می‌توانند به خوبی این نقش را ایفا کنند . همانطور که از اسمش مشخص است فلاورباکس به معنی جعبه گل است که از جنس فلز ، سنگ ، چوب ، MDF ، پلاستیک و … می‌باشد . شما می‌توانید هر گیاهی که امکان رشد در آب و هوای محیط شما دارد را در آنها بکارید و جوی زیبا ایجاد نمایید . این فلاورباکس‌ها از انواع متفاوتی بر حسب نوع کاربری هستند :

 1. فلاورباکس آویزان
 2. فلاورباکس زمینی
 3. فلاورباکس دیواری

برای ساخت جایگاهی که به عنوان نشمین‌گاه برای عموم و مراجعه‌کنندگان است که این قسمت در قسمت ورودی می‌باشد ، مبلمانی در نظر گرفته شده است . این مبلمان شامل مبلمان دفتری است و برای مستقر شدن افراد هنگام انتظار مبل‌هایی وجود دارد .

این مبل‌ها اغلب به صورت راحتی می‌باشند و جنس اصلی پایه‌ی آنها چوب است که از چوب راش ، گردو ، نئوپان و … می‌باشد . پارچه نوع روکش آنها نیز متفاوت است و انواع مختلفی از آنها وجود دارد که باید بر اساس سبک دکوراسیون خود آن را انتخاب نمایید . در کنار یا جلوی این مبلمان میزهایی وجود دارد که این میزها از جنس چوب ، MDF است و رنگ‌های متفاوتی دارد .

در این بخش اصلی‌ترین مبلمان دفتری میز شخص است که این شخص می‌تواند مدیر مجموعه‌ای یا پزشک ، مهندس ، وکیل و … باشد . اغلب میز این اشخاص میز مدیریت است و در برخی مواقع از میزهای کارمندی ، کارشناسی و یا میز معاونت استفاده می‌شود و می‌توان در مبلمان اداری به کار برد . این میزها از جنس MDF و چوب طبیعی هستند . MDF ها در انواع روکش‌ها از جمله روکش ساده ، وکیوم ، هایگلاس و … هستند و قیمت مقرون به صرفه‌ای دارند .

میز با چوب طبیعی اغلب از چوب‌های راش هستند اما به دلیل طبیعی بودن جنس و متریال قیمت بالایی دارند و نیز دارای مقاومت و طول عمر بالا هستند . این میزها می‌توانند با سایر متریال‌ها مانند شیشه ، فلز ، سنگ تلفیق شوند و شکلی زیبا و بروزی به خود بگیرند . هر یک از آنها دارای انواع سایز و ابعاد ، طرح و شکل ، رنگ می‌باشند .

برای جایگاهی به عنوان نشیمن افراد از مبل‌ها استفاده می‌شود که مراجعه‌کنندگان هنگام حضور در اتاق می‌توانند از این مبلمان استفاده نمایند . این مبل‌ها از جنس چوب هستند و دارای انواع پارچه‌ها و روکش‌ها می‌باشند و هر یک از این روکش‌ها در انواع طرح و رنگ هستند . همچنین این مبل‌ها در اشکال متنوعی ساخته شده‌اند مانند مبل L ، مبل گرد ، مبل سلطنتی ، مبل کاناپه و … است .

از دیگر مبلمان اداری می‌توان به میزهای گردهمایی ، میزهای کنفرانس ، تخت ، صندلی‌های متعدد ، کمد دکوراتیو ، کمد دیواری ، کمد بایگانی ، فایل‌ها و … اشاره نمود که استفاده از آنها در مبلمان اداری خود بستگی به نوع دفتر خدمت رسانی و شغل اصلی رییس دفتر دارد . به عنوان مثال در دفتر یک پزشک اکثر مواقع تخت برای معاینه وجود دارد . همچنین برای زیباسازی اتاق اصلی که بسیار مراجعه‌کننده دارد می‌توان به فلاورباکس‌ها ، تابلوها ، ظروف تزیینی و دکوری اشاره نمود .

مبلمان دفتری

دفاتر و ادارات از جمله مکان‌هایی هستند که افراد متفاوت و بسیاری در طول روز به این مکان‌ها مراجعه می‌کنند و باید محیط دفاتر طوری باشد که افراد هنگام حضور در این مکان‌ها احساس دلپذیری داشته باشند و هنگام انتظار کلافه یا کسل نشوند .

یکی از راه‌هایی که می‌تواند یک فضای عالی برای دفاتر ایجاد نماید ؛ ایجاد و تشکیل مبلمان دفتری است که مبلمان دفتری بر حال و هوای افراد و کارمندان و نیز روندکاری آنها تأثیرگذار است . مبلمان اداری دارای اجزای متفاوتی است و متشکل از اجزای مختلفی می‌باشد . مبلمان اداری باید طبق سبک دکوراسیون محیط و نوع دفتر و اداره انتخاب شوند  .

مبلمان دفتری

نکاتی هستند که ما باید هنگام تهیه مبلمان دفتری به آنها توجه ویژه‌ای داشته باشیم تا مناسب‌ترین و بهترین را برای دفتر و اداره‌ی خود تهیه نماییم . این نکات به شرح زیر هستند :

 1. سبک و طرح و رنگ مبلمان مورد نظر
 2. طول عمر و دوام مبلمان دفتری
 3. سبک دکوراسیون بخش‌های مختلف محیط دفتر و سبک اصلی آن
 4. توجه به سبک و ابعاد و مساحت مکان
 5. الویت‌بندی بخش‌ها و در نطر گرفتن تمامی جوانب
 6. آماده سازی و تشکیل تمامی مبلمان دفتری برای مکان خود و تکمیل بودن مبلمان خود
 7. آگاهی از نحوه‌ی استفاده از مبلمان دفتری
 8. کیفیت مطلوب مبلمان دفتری
 9. توجه به جنس و متریال اصلی مبلمان دفتری ، جنس پارچه و روکش‌های مبلمان دفتری و یراق‌آلات استفاده شده در ساخت آنها
 10. توجه به بودجه و سلایق خود
 11. توجه به نوع خدمت رسانی و دفتر به عنوان مثال دفتر مهندسی ، دفتر پزشکی ، دفتر وکالت و …
مبلمان دفتری

شرکت طراحی مبلمان اداری آبادیس از جمله شرکت‌های تولیدکننده‌ی مبلمان دفتری با کیفیت مطلوب و بر اساس اصل ارگونومیک است که به کمک این مقاله شما عزیزان را با یکی از مبلمان‌های مهم یعنی مبلمان دفتری ، اجزای تشکیل‌دهنده‌ی آن ، نقش مهم مبلمان دفتری نکات قابل توجه در خرید آشنا کرد تا شما بهترین را برای دفاتر و ادارات خود انتخاب و تهیه نمایید . 

همچنین مارا در ترب و ایمالز دنبال کنید