دکور کتابخانه
دکور کتابخانه

با توجه به پیشرفت دکور و دکوراسیون برای تمام فضاها دکوری طراحی و ساخته شده است که با استفاده از آن می‌توان فضای زیبا و خوشایندی را ساخت . یکی از این دکورها ، دکور کتابخانه است که دارای مبلمان مهم و بسزایی است و با استفاده از آن می‌توان فضا را برای کتاب‌خوانی افراد فراهم نمود . با استفاده از این مقاله قصد داریم شما عزیزان را با این دکور یعنی دکور کتابخانه اجزای مهم و تشکیل‌دهنده‌ آن و ویژگی‌هایشان آشنا کنیم . ابتدا با بررسی کتابخانه ، شما را با این فضا آشنا خواهیم کرد .

دکور کتابخانه

همانطور که از اسمش مشخص است به محلی که دارای انواع متنوع و بسیاری از کتاب‌ها است و برای آگاهی مردم تشکیل می‌شود ، کتابخانه می‌گویند . کتابخانه‌ها در انواع متنوعی طراحی و ساخته شده‌اند اعم از کتابخانه‌ی تخصصی ، کتابخانه‌ی اداری ، کتابخانه خانگی ، کتابخانه‌ی عمومی ، کتابخانه‌ی دانشگاهی و … که در این مقاله می‌خواهیم شما را با دکور کتابخانه آشنا کنیم تا بدانید برای ساخت و تشکیل یک کتابخانه و ایجاد دکور کتابخانه به چه مبلمانی نیاز دارید .

دکور کتابخانه

دکور کتابخانه دارای اجزایی مهم است که با تشکیل آنها دکور کتابخانه تکمیل می‌شود . برخی از آنها به شرح زیر هستند .

کتابخانه که از مهم‌ترین و اصلی‌ترین اجزای دکور کتابخانه است دارای انواع متنوعی از جنس و متریال چوبی ، فلزی ، شیشه‌ای هستند .

کتابخانه چوبی : این نوع کتابخانه از جنس و متریال چوبی با چوب MDF و یا چوب طبیعی طراحی و ساخته می‌شود . چوب طبیعی از چوب‌های مقاوم مانند چوب راش و گردو ساخته می‌شود که در انواع سایز و ابعاد ، طرح و رنگ می‌باشد . این نوع کتابخانه دارای قیمت نسبتا بالایی است و دارای طول عمر بسیاری است .

کتابخانه با چوب MDF در انواع روکش‌های MDF مانند روکش اکریلیک ، وکیوم ، هایگلاس ساخته شده است که این نوع کتابخانه نیز دارای انواع سایز و ابعاد ، طرح و رنگ است . این کتابخانه‌ها دارای قسمت مناسب و مقرون به صرفه‌ای هستند و نیز دارای مقاومت بسیار در برابر ضربه ، فشار و رطوبت است . کتابخانه‌ها اغلب با دیگر متریال مانند فلز و شیشه تلفیق می‌شوند و سبکی خاص و زیبا به وجود می‌اورند .

کتابخانه‌ها در انواع مدل‌ها طراحی شده‌اند . کتابخانه زمینی ، کتابخانه دیواری ، کتابخانه درب شیشه‌ای ، کتابخانه دکوراتیو ، کتابخانه تمام طبقه بدون درب ، کتابخانه قابدار ، کتابخانه قفسه‌ای از انواع کتابخانه هستند که باید بر اساس نوع دکوراسیون و دکور کتابخانه ، سلیقه و بودجه خود آن را انتخاب نمایید . برخی از این کتابخانه‌ها که اغلب از جنس MDF هستند که به شرح زیر می‌باشند .

کتابخانه درب‌دار : کتابخانه درب‌دار در انواع مختلفی مانند کتابخانه درب دار ریلی ، کتابخانه درب‌دار شیشه ای ، کتابخانه درب دار چوبی طراحی و تولید شده است . کتابخانه درب‌دار ریلی یکی از انواع کتابخانه‌های درب دار به صورت ریلی می‌باشند .

این نوع کتابخانه اداری درب‌دار از مزایای بسیاری برخوردار است چرا که به خاطر وجود ریل برای درب‌های این نوع کتابخانه که از دکور کتابخانه هستند دیگر نیاز نیست هنگام باز و بسته نمودن درب‌ها فضا و مکان اشغال شود . بنابراین این نوع کتابخانه اغلب در دکوراسیون و دکور کتابخانه که دارای فضا و مکان کوچک هستند استفاده می‌شود .

کتابخانه درب‌دار شیشه‌ای ، این نوع کتابخانه درب‌دار از جنس چوب و یا فلز ساخته شده است و بر روی درب آن شیشه جای می‌گیرد . این مدل کتابخانه از دکور کتابخانه است و به دلیل به کارگیری شیشه در طراحی و ساخت آن دارای سبک مدرن است و برای فضاهایی دارای طراحی دکوراسیون مدرن گزینه مناسبی می‌باشد .

کتابخانه درب دار چوبی ، کتابخانه چوبی با انواع جنس چوب مانند MDF و چوبی  طراحی و ساخته شده است . به دلیل به کارگیری در همه‌ی سبک‌ها و تقریبا تمامی دکور کتابخانه استقبال زیادی از این نوع کتابخانه شده است . انواع رنگ‌ها ، مدل‌ها و جنس‌های کتابخانه درب‌دار چوبی در دنیای دکوراسیون طراحی و عرضه شده است .

کتابخانه دکوراتیو: به لوازم و کالای دکوری که دارای مزایای کاربردی هم هستند ، دکوراتیو می‌گویند . این نوع کتابخانه علاوه بر تغییر و زیبایی فضاها و دکور کتابخانه استفاده از آن نسبت به بقیه‌ی کتابخانه‌ها آسان‌تر و مفید تر هم می‌کنند ؛ چرا که به جاسازی و چیدمان بهتر وسایل هم کمک می‌کند .

این مدل کتابخانه علاوه بر کتابخانه محصولات دیگر دکوری و دکوراسیون می‌باشد مانند انواع میزها از جمله میز تحریر، میز ناهار خوری ، میز اداری ، میز عسلی ، میز پذیرایی ، میز مدیریت ، میز تلویزیون ، کنسول و دراور ، جاکفشی‌های مختلف ، مبلمان خانگی و اداری ، انواع تخت تاشو و ثابت ، آیینه‌های قدی و کوتاه ، کابینت آشپزخانه و … است .

کتابخانه بدون درب : این نوع کتابخانه از اجزای دکور کتابخانه محسوب می‌شود و برای فضاها و محیط ‌هایی کوچک بسیار مناسب و معقول است ؛ چرا که دیگر نیازی به باز و بسته کردن درب‌ها نیست و فضایی در اداره به جهت همین موضوع اشغال نمی‌شود . استفاده از کتابخانه بدون درب در هر محیطی بخصوص در محیط‌های عمومی موجب نظم بخشیدن و سازماندهی فضاها می‌شود علاوه بر آن سبب می‌شود افراد به راحتی پرونده ، اسناد و فایل مورد نظر خود را پیدا کنند .

به دلیل وجود جایگاه دکوری در طراحی این نوع کتابخانه با استفاده از وسایل دکوری می‌توانید بخش زیبا و متنوعی در محیط  و فضاها ایجاد کنید . اساس و نوع طراحی و متریالی که در ساخت و تولید کتابخانه بدون درب استفاده شده است ؛ قیمت این نوع کتابخانه متفاوت است . برخی طرح‌ها متریال‌هایی که در طراحی و تولید کتابخانه بدون درب استفاده شده است بسیار ساده می‌باشد همین امر موجب کاهش قیمت این نوع کتابخانه شده است .

دیوارکوب ، پوششی است که بر روی دیوار و یا سقف ، استفاده می‌شود که سبکی تزئینی در پنل‌سازی چوب است . این محصول در فضاهایی با سبک سنتی رایج است . دیوارکوب‌ها معمولاً به صورت عمودی نصب می‌شوند ؛ هر چند برخی از افراد برای ایجاد ظاهری متفاوت و برای ایجاد تنوع آنها را به صورت افقی نصب می‌کنند . جذابیت دیوارکوب‌ها طوری است که هیچ متریال دکوراتیو دیگر و نیز کاغذ دیواری‌های گران نمی‌توانند چنین جذابیت و رسمیتی به فضا و دکور کتابخانه ببخشند .

دیوارکوب ، همانطور که گفته شد علاوه بر دیوار بر روی سقف‌ها نیز نصب می‌شوند و از نظر نصب و اجرا نیز سریع و به آسانی نصب می‌شوند و دارای قیمت مناسبی هستند . دیوارکوب دارای طرح‌ها و رنگ‌های متنوع هستند و عملکردهای متنوعی دارند که در بخش‌های مختلف مانند محل سکونت ، محل کار و اداره‌ها و دیگر اماکن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند .

دیوارکوب MDF : دیوارکوب‌های MDF ، تخته فیبرهایی با چگالی متوسط هستند که به روش خشک تولید می‌شوند . معمولاً بر روی MDF روکش‌های تزئینی زیبا و با دوام نصب می‌شوند . بنابراین دارای انواع روکش MDF مانند روکش ملامینه ، روکش هایگلاس ، روکش ساده ، روکش وکیوم و … است که هر کدام از آنها دارای ویژگی‌های خاصی هستند . پرطرفدارترین و متداول‌ترین نوع روکش MDF ، روکش ملامینه است که بر روی آن انواع کاغذ‌ها و رنگ‌ها و نقش‌های مختلف را با چسب آغشته و با فشار و حرارت پرسی بر روی تخته می‌چسبانند .

دیوارکوب PVC : یکی از پر طرفدارترین دیوارکوب‌ها ، دیوار کوب PVC است و این دیوارکوب اغلب به صورت تو خالی ساخته می‌شود و وزن سبکی نسبت به دیوارکوب MDF دارد . این دیوارکوب در ابعاد بزرگ ساخته می‌شود به همین خاطر مناسب فضاهایی با ارتفاع زیاد است همچنین این دیوارکوب قابل شستشو است .

دیوارکوب چوبی : این نوع دیوارکوب از چوب‌های طبیعی اعم از چنار ، گردو ، افراد و … طراحی و ساخته شده است و بسیار مقاوم می‌باشد . این نوع دیوارکوب در رنگ‌های متنوع و در رنگ‌های چوب طبیعی است و می‌توان آن را به صورت افقی یا عمودی نصب نمود . با استفاده از این نوع دیوارکوب در دکور کتابخانه می‌توانید سبک دکور چوبی و کلاسیک ایجاد نمایید .

دیوارکوب چرمی : دیوارکوب چرمی نسل جدیدی از دیوارکوب‌ها است که در فضاهای داخلی مورد استفاده قرار می گیرد . این محصول به صورت قطعاتی با اندازه‌های مختلف به صورت سه بعدی و توپر و نرم طراحی شده که از کنار هم قرار گرفتن آنها طرح‌هایی مدرن و متنوع خلق می‌شود . دیوارکوب‌های چرمی به دلیل فرم و نوع مواد سازنده آن به عنوان عایق حرارت ، عایق صدا ، سپر آتش و جاذب صدا به کار برده می‌شود.

برای زیباسازی فضاهایی مانند کتابخانه‌ها از این محصول استفاده می‌شود . فلاورباکس به معنی جعبه گل است و همان گلدان می‌باشد . شما می‌توانید با استفاده از فلاورباکس شادی و طراوت به دکور کتابخانه خود ببخشید . انواع متنوع این محصول از نظر جنس و متریال ، به شرح زیر است :

  1. فلاورباکس چوبی
  2. فلاورباکس استیل
  3. فلاورباکس MDF
  4. فلاورباکس سنگی
  5. فلاورباکس پلاستیکی

و انواع آن از نظر کاربری 3 دسته کلی یعنی فلاورباکس زمینی ، فلاورباکس دیواری ، فلاورباکس آویزی تقسیم می‌شوند .

دکور کتابخانه

شرکت طراحی مبلمان اداری آبادیس با استفاده از این مقاله شما را با یکی از مهم‌ترین دکورها ، یعنی دکور کتابخانه و نیز شما را با این فضا و برخی از مبلمان مهم و لازم این دکور آشنا کرد تا بهترین را کاملا آگاهانه برای دکور فضای خود انتخاب و تهیه نمایید .

همچنین مارا در ترب و ایمالز دنبال کنید