دکور رستوران
دکور رستوران

پیشرفت صنعت دکوراسیون ، برای هر فضایی مبلمان و دکوری طراحی و ساخته شده است . که افراد با به کارگیری صحیح آن می‌توانند مشتریان بسیاری را به خود جذب کنند . یکی از این دکوراسیون پر کاربرد ، دکور رستوران است . دکور رستوران شامل سبک و مبلمان رستوران‌ها می‌شود .

با استفاده از دکور رستوران می‌توانید فضایی خاص و جذاب ایجاد کنید و مشتریان بسیاری را با این فضا و دکور به رستوران خود جذب کنید . در این مقاله قصد داریم شما عزیزیان را با این دکور کاربردی و مهم یعنی دکور رستوران ، عناصر لازم دکور رستوران ، سبک‌های مختلف و متنوع آن و ویژگی‌های هر یک از آنها آشنا کنیم .

دکور رستوران

در موضوع دکور رستوران نمی‌توانیم به نوع خاصی از اجزای آن اشاره کنیم . دکور رستوران بیشتر یک اصطلاح است برای دکوراسیون‌هایی که مناسب استفاده در فضای رستوران هستند ، دکور رستوران که معمولا جابه‌جایی آسان ، شستشوی راحت ، پشتی استاندارد و طراحی ساده از ویژگی‌های آنها است . دکور رستوران دارای صندلی‌های متنوع است که بر اساس جنس کلاف به صندلی‌های چوبی ، فلزی ، پلاستیکی ( پلیمر با کیفیت بالا ) و بر اساس جنس نشیمن به صندلی‌های چوبی ، فلزی ، پلاستیکی ، پارچه‌ای و چرمی تقسیم‌بندی می‌شوند .

همچنین بر اساس فرم به سه دسته پارسونز ( صندلی‌هایی با پشتی بلند ) ، صندلی‌های بدون دسته و صندلی‌های دسته‌دار تقسیم می‌کنند . در گذشته‌های دور استفاده از صندلی فقط در رستوران‌های مجلل ، لوکس و خاص رایج بود و عموم رستوران‌ها و کافه‌ها که طبقه متوسط مشتریشان بودند ، چهارپایه‌ها و صندلی‌های کانتری بدون پشتی را به کار می‌گرفتند .

البته هنوز هم چهارپایه‌ها و صندلی‌های بدون پشتی در سبک‌های خاصی از دکوراسیون رستوران‌ها و کافه‌ها مثل سبک‌های صنعتی و یا معاصر مورد استفاده قرار می‌گیرند . میزهای آلومینیومی و چوبی با انواع پایه‌های بشقابی و چهارپر و مبل‌ها و کاناپه‌های رستورانی نیز از دیگر عناصر رایج در دکور رستوران هستند .

دکور رستوران

دکور رستوران دارای مبلمان و اجزای مهم و لازمی است و از انواع این مبلمان‌ها تشکیل شده است . در ادامه‌ی مقاله می‌خواهیم برخی از مهم‌ترین‌های آن را بررسی نماییم .

در قسمت وروردی رستوران‌ها همیشه با بخش صندوق مواجه می‌شویم که این بخش دارای مبلمان و دکور رستوران است و یکی از مهم‌ترین اجزای آن کانتر صندوق‌دار است . مکان‌های خدماتی و تفریحی برای ارائه خدمات خود مبلغی دریافت می‌نمایند که این مکان‌ها دارای قسمتی برای انجام این کار هستند . این کار به عهده‌ی صندوقدار است و صندوقدار نیز دارای کانتری می‌باشد . کانترها که از عناصر دوپکور رستوران هستند در جنس MDF طراحی شده‌اند .

همانطور که می‌دانید MDF یک چوب مصنوعی است که دارای وزن نسبتا سبک و قیمت مناسبی می‌باشد . MDF خود به تنهایی زیبایی چندانی ندارد اما با استفاده از روکش‌های متنوع مانند روکش طرح چوب ، روکش اکریلیک ، روکش وکیوم ، روکش هایگلاس می‌توان زیبایی و جذابیتی هب این متریال بخشید . این کانترها نیز در انواع روکش‌ها ، سایز ، رنگ‌ها ساخته شده‌اند . کانتر ها باید جایگاهی برای قرارگیری کیس ، مانیتور ، پرینتر ، لوازم ضروری و جانبی کارمند و نیز کشوهایی برای جای‌گیری لوازم کاری افراد داشته باشند .

صندلی یکی دیگر از مهم‌ترین اجزای دکور رستوران است که در دکور رستوران دارای انواع متنوعی می‌باشد . برای ساخت یک رستوران بادی صندلی‌هایی باشد تا افراد بتوانند برای ساعاتی در رستوران احساس راحتی و آسودگی داشته باشند و مشغول پذیرایی از خود شوند . این صندلی‌ها به دلیل وجود انواع سبک‌های دکور رستوران دارای انواع متنوعی است که در ادامه‌ی مقاله شما را با انواع آن آشنا خواهیم کرد .

  1. صندلی تونت
  2. صندلی تولیکس
  3. صندلی تولیکس با رویه چوبی
  4. نشمین‌های مکمل

صندلی تونت : این صندلی در ایران به صندلی لهستانی نیز معروف است . صندلی تونت تاریخچه‌ی طولانی دارد و به آن پدربزرگ صندلی‌ها می‌گویند . این نوع صندلی اغلب در کافی‌شاپ‌ها استفاده می‌شود اما می‌توان در دکور رستوران نیز آن استفاده نمود ، صندلی تونت مناسب فضاهای کلاسیک است می‌توان در رستوران‌های مدرن هم از آن استفاده نمود و با استفاده از تعداد کمی از این نوع صندلی در گوشه‌ای از رستوران می‌توان قسمتی کلاسیک و تاریخی ایجاد نمود و این صندلی دارای طرفداران بسیاری است که با این کار می‌توانید مشتریان بسیاری را به رستوران خود جذب نمایید .

این صندلی در انواع جنس و متریال یعنی صندلی تونت چوبی ، صندلی تونت فلزی ، صندلی تونت پلاستیکی طراحی و ساخته شده است . اما اصلی‌ترین این دکور رستوران صندلی تونت چوبی است . این صندلی از چوب‌های مقاوم مانند چوب راش ، گردو و … ساخته شده است و در انواع رنگ‌ها می‌‍‌باشد به دلیل استفاده از اینگونه چوب‌ها دارای مقاومت و طول عمر بسیار بالایی است .

همچنین به خاطر استفاده از چوب طبیعی دارای قیمت نسبتا بالایی نیز است . جنس و متریال فلزی ، پلاستیکی دارای قسمت مناسب و ارزانی هستند اما شکل اصلی این صندلی را ندارند و مانند جنس چوبی آن کلاسیک و زیبا نیستند . این صندلی که از اجزای دکور رستوران است در انواع مدل‌ها اعم از صندلی تونت راک ، صندلی تونت بی‌دسته ، صندلی تونت نیکتی ، صندلی تونت دسته‌دار ساخته شده است .

صندلی تولیکس : صندلی تولیکس از بدنه فلزی و رنگ کوره‌ای است . به همین دلیل این صندلی بسیار با دوام است و در رستوران‌ها و دکور رستوران بسیار پر کاربرد می‌باشد . این صندلی در انواع گوناگونی از رنگ‌ها طراحی و ساخته شده‌اند که شما می‌توانید هر کدام که با سبک دکور رستوران و سلیقه‌تان منطبق است را برای رستوران خود تهیه نمایید . همچنین این صندلی به دلیل جنس فلزی که دارد بسیار مناسب رستوران‌های مدرن و مینیمالیسم است .

صندلی تولیکس با رویه چوبی : این صندلی از جنس چوب نیز ساخته شده است و استفاده از آن در محیط‌های فانتزی و کلاسیک بسیار توصیه می‌شود . این صندلی نیز دارای رنگ‌های متنوعی است .

نشیمن‌های مکمل : شما می‌توانید با استفاده از انواع صندلی ، مبلمان‌ها فضایی خاص و زیبا در رستوران خود ایجاد نمایید و جسارتی در طراحی دکور رستوران خود خواهید داشت . همچنین می‌توانید با استفاده از مبلمان نیمکتی که در انواع جنس فلزی ، چوبی ، چرم و … ساخته شده است استفاده نمایید و فضایی راحت و دوستانه ایجاد نمایید .

هر یک از انواع صندلی‌ها را می‌توانید با توجه به سبک دکور رستوران خود تهیه نمایید .

فلاورباکس‌ها اغلب برای زیباسازی فضاهای عمومی مانند رستوران‌ها طراحی و ساخته می‌شوند و شما عزیزان با استفاده از این عنصر دکوراسیون می‌تواند فضایی شاد و با طراوت را ایجاد نمایید . یکی از اجزای مهم و کاربردی دکور رستوران ، فلاورباکس‌ها می‌باشند . انواع فلاورباکس‌ها به شرح زیر هستند :

فلاورباکس چوبی : معمولاً چوب‌ها به صورت روکش در ساخت فلاورباکس‌ها استفاده می‌شوند . چرا که چوب در برابر نور ، آب و رطوبت مقاوم نیست و با توجه به میزان جذب بالای رطوبت ، ماندگاری کمی دارند . برای همین از روکش آنها برای ساخت فلاورباکس‌ها استفاده می‌شود .

فلاورباکس‌های چوبی که از اجزای دکور رستوران هستند بسیار زیبا و کلاسیک و ایده‌آل می‌باشند . نصب آنها عمدتاً به صورت آویزان یا دیواری است . استفاده از چوب در ترکیب با مصالح دیگر در ساخت فلاورباکس‌ها بسیار رایج است . این مدل فلاورباکس نیز در انواع طرح و رنگ ساخته شده است.

فلاورباکس سفالی : از گذشته تا به امروز سفال به عنوان گلدان مورد استفاده قرار گرفته است . فلاورباکس‌های سفالی که از عناصر لازم دکور رستوران هستند نیز بسیار زیبا و جذب‌کننده می‌باشند و طرح و رنگ متنوع و مختلفی دارند و در طراحی فضا و رستوران‌هایی که دارای سبک سنتی هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد . این نوع از فلاورباکس‌ها در برابر آب ، رطوبت و نور خورشید مقاوم هستند اما به دلیل شکنندگی که دارند در برابر ضربه مقاوم نیستند و استحکام پایینی دارند .

فلاورباکس پلاستیکی : این نوع از فلاورباکس در دکور رستوران بسیار متنوع است و به دلیل وزن پایین و سبک و قیمت مناسب و ارزان ، بسیار مورد استقبال قرار گرفته است و به شدت رواج پیدا کرده است . از نظر زیبایی نسبت به سایر متریال‌ها در درجه‌ی پایینی است اما به دلیل ارزان و سبک بودن در فضاهای بیرونی و خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد .

فلاورباکس بتنی : فلاورباکس بتنی همانطور که مشخص است از بتن ساخته شده است و در بعضی‌ها جدا از بتن از میلگرد‌ها نیز در ساخت مواد آن استفاده می‌شود . در آنها از قالب‌های سنتی نیز استفاده می‌شود . این نوع فلاورباکس دکور رستوران هم به صورت صنعتی و هم به صورت نیمه صنعتی طراحی و ساخته می‌شود و در ساخت آنها نیاز به دقت بالایی دارد و قوانین لازم باید رعایت شود .

از مهم‌ترین مزایای این نوع فلاورباکس این است که بسیار مقاوم و مستحکم در برابر ضربه ، آب ، رطوبت و نور خورشید است و در فضای داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد اما اغلب در فضاهای خارجی استفاده می‌شود .  شما می‌توانید در هر طرحی این فلاورباکس را سفارش دهید و این فلاورباکس امکان سفارش‌سازی دارد . فلاورباکس‌های بتنی به دلیل وزن بالا و سنگینی که دارند ، گران‌تر هستند و نصب آنها به صورت زمینی ، دیواری و آویزان امکان‌پذیر است .

فلاورباکس فلزی : فلاورباکس‌های فلزی را با استفاده از رنگ در برابر رطوبت و عوامل محیطی عایق می‌کنند . این فلاورباکس‌ها اغلب به صورت دیواری و زمینی مورد استفاده قرار می‌گیرند که با رطوبت در تماس نباشند .

فلاورباکس سنگی : یکی دیگر از مدل‌های سنتی فلاورباکس‌های دکور رستوران ، فلاورباکس سنگی می‌باشد . این مدل فلاورباکس همانطور که از اسمش پیدا است از سنگ ساخته می‌شود و به دلیل اینکه سنگ ماده‌ی سنگینی است ، سبب می‌شود گلدان و باکس به صورت ثابت و فیکس شده در جای خود قرار بگیرد .

این نوع فلاورباکس مانند فلاورباکس بتنی به صورت ثابت استفاده می‌شود . زیرا وزن زیادی دارد و اغلب در فضاهای خارجی مانند روف‌گاردن‌ها استفاده می‌شود و جنبه عمومی ندارد و در ساخت فلاورباکس سنگی از انواع سنگ‌ها مانند سنگ مرمر و تراورتن می‌توان استفاده کرد .

فلاورباکس شیشه‌ای : این نوع فلاورباکس نسبت به سایر فلاورباکس‌ها جذابیت و زیبایی بیشتری دارد و معمولاً در فضاهای مدرن مورد اسفاده قرار می‌گیرد . به دلیل شکنندگی که دارد در فضاهای داخلی نصب می‌شوند و جای می‌گیرند و در ترکیب با سایر مصالح‌ها مانند فلز و چوب مورد استفاده قرار می‌گیرند .

فلاورباکس فایبرگلاس :  در تولید و ساخت این فلاورباکس دکور رستوران از رنگ و رزین استفاده می‌شود و دارای انواع طرح‌ می‌باشد . در هر صورت فلاورباکس‌های فایبرگلاس دارای وزن کمتر و سبک‌تری نسبت به بتن‌ها هستند و مقاومت کمتری دارند و در برابر شرایط محیط خاص امکان شکستن و ترک‌خوردن آن بسیار است .

فلاورباکس ترکیبی : در ساخت این مدل فلاورباکس از ترکیب دو یا چند نوع مصالح استفاده می‌شود . ترکیب چوب ، فلز ، سنگ و بتن با یکدیگر در ساخت این فلاورباکس دیده می‌شود .

دکور رستوران

دکور رستوران از اجزای متنوعی ساخته شده است که هر کدام دارای ویژگی‌ها و سبک‌های دکوراسیون مختلفی هستند ؛ بنابراین این دکور رستوران نیز دارای سبک‌های متنوع و زیبایی در طراحی است . دکور رستوران معمولا در سبک‌های مدرن ، کلاسیک و سنتی طراحی می‌شود .

اغلب در طراحی سبک دکوراسیون مدرن از اجزای ساد با رنگ‌های روشن و نود استفاده می‌شود . همچنین در طراحی دکور رستوران مدرن از اجزایی با متریال شفاف مانند شیشه و نیز فلزاتی مانند استیل استفاده می‌شود مانند میز شیشه‌ای ، مبل پایه استیل ، فلاورباکس شیشه‌ای و … و اغلب از عناصر مینیمال در این سبک استفاده می‌شود .

این سبک طراحی دکور رستوران همانطور که از اسمش مشخص است دارای سبکی نوستالژی ، سلطنتی و با وقار است . در رستوران‌هایی با این دکور اغلب از مبلمان‌هایی با رنگ‌های طبیعی و اصیل و رنگ‌های تیزه و خنثی استفاده می‌شود . استفاده از میز و صندلی‌های تولیکس ، تونت ، حصیری می‌توانند در این دکور رستوران نقش خوبی را ایفا نمایند .

این سبک دکور رستوران که بسیار مورد استقبال افراد در سراسر دنیا قرار گرفته است باید دارای میز و صندلی‌هایی از جنس طبیعی مانند چوب طبیعی باشد و نیز در جاهای مختلف دنیا متفاوت است چرا که بر گرفته از سنت هر کشور و اقوامی است . به عنوان مثال در کشورمان ایران اغلب از تخت‌های سنتی چوبی که از جنس چوب طبیعی می‌باشند و منبت‌کاری شده استفاده می‌شود و اینگونه تخت‌ها هم صندلی و هم میز هستند .

دکور رستوران

با استفاده از این مقاله شرکت طراحی مبلمان اداری آبادیس ، شما عزیزان را با یکی از مهم‌ترین دکوراسیون‌ها یعنی دکور رستوران اجزای متنوع آن و انواع هر کدام و همچنین شما را با انواع سبک طراحی دکور رستوران آشنا کرد تا بهترین را برای فضای خود انتخاب نمایید .

همچنین مارا در ترب و ایمالز دنبال کنید