دکور اداری
دکور اداری

با استقبال افراد و آگاه شدن نسبت به اهمیت دکوراسیون ، این صنعت پیشرفت چشم‌گیری کرد و تا به امروز شاهد تنوع بسیار آن هستیم . برای عرضه فضایی دکوراسیون و مبلمانی طراحی و ساخته شده است و نوع و انتخاب آن دارای اهمیت ویزه‌ای است چرا بر روی روح و روان افراد و نیز روندکاری آنها تاثیر می‌گذارد .

یکی از دکور‌ها که انتخاب آن بسیار مهم و باید نسبت به تمام جوانب آن آگاه بود ، دکور اداری است . دکور اداری شامل اجزای تشکیل‌دهنده‌ی بسیاری می‌باشد اعم از میز اداری ، صندلی اداری ، نیم ست مبل اداری ، کمد اداری ، فایل کشو ، فلاورباکس اداری ، پارتیشن و … . برای انتخاب بهترین آن باید ابتدا نسبت به آن انواع آن و ویژگی‌هایش آشنا بود تا آگاهانه انتخاب نمود . در این مقاله قصد داریم شما را با تمامی عناصر دکور اداری از نظر هدف از طراحی و تولید آنها و کاربردشان آشنا کنیم .

دکور اداری

در طراحی دکور اداری میزها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند چرا که از تجهیزات کاری افراد می‌باشند و افراد برای انجام امور خود به بهترین نحو نیاز به یک میز با کیفیت و مناسب کار و فضای خود دارند . بنابر همین موضوع میز اداری در دکور اداری دارای انواع بسیاری است .

یکی از مهم‌ترین میزها در دکور اداری ، میز مدیریت است چرا که این میز همانطور که اسمش مشخص است برای مدیر و مدیریت طراحی و ساخته شده است و مدیر در راس مجموعه و شرکت قرار دارد و اگر این میز تاثیر مثبت بر روی روندکاری مدیر داشته باشد کارمندان نیز روندکاری خوبی خواهند داشت .

میز مدیریت باید طوری طراحی و ساخته شده باشد که تمامی تجهیزات ضروری و کاری مدیر بر روی آن یا در کمد فایل کشو آن جای بگیرد . بنابراین دارای ابعاد بزرگی است . این میز مانند سایر میزها دارای انواع متنوع و شکیلی است و در انواع جنس ، طراحی ، سبک و … ساخته شده است .

جنس و متریال میز مدیریت :

میز مدیریت شیشه‌ای : این میز مدیرت همانطور که مشخص است از جنس شیشه ساخته شده است . شیشه متریالی شیک و ظریف است و اغلب افراد تصور می‌کنند که این جنس دوام ندارد و در بابر ضربه مقاومتی ندارد اما کاملا برخلاف این تصور است . میز مدیریت شیشه‌ای دارای طول عمر و مقاومت بالایی است و در برابر ضربه و خراش مقاومت بالایی دارد . این میز از ماده ژل مانندی تشکیل شده است که بسیار مقاوم از و انعطاف پذیر می‌باشد و به هر شکلی در می‌آید .

برخی از میزهای مدیریت شیشه‌ای با دیگر متریال مانند چوب فلزات تلفیق می‌شوند به عنوان مثال برخی از آنها دارای کشوهایی از جنس MDF و چوب هستند و برخی دیگر دارای پایه‌های استیل هستند .  این میز دارای سبکی مدرن است چرا که بسیار ساده و سیک است و نیز به دلیلی سفافیتی که دارد نور را از خود عبور می‌دهد . میز مدیریت شیشه‌ای از انواع شیشه‌ها یعنی شیشه رنگی ، شیشه شفاف ، شیشه لمینیت و … ساخته شده است .

میز مدیریت MDF : MDF یکی از پر طرفدارترین متریال‌ها محسوب می‌شود . چرا که دارای مزایای و ویژگی‌های بسیاری است . MDF مقاومت بالایی در برابر حرارت ، ضربه و فشار دارد و به همین دلیلی طول عمر بالایی دارد . محصولات این متریال از جمله میز مدیریت MDF که از انواع میز مدیریت است دارای چنین ویژگی‌هایی می‌باشد . با همه‌ی این مزایا دارای قیمت مناسب و مقرون به صرفه‌ای است . MDF دارای انواع متنوعی از نظر ساختار ، روکش ، طرح و رنگ است . انواع MDF از نظر ساختار :

 • کلاس A ( انواع MDF نازک )
 • کلاس B ( انواع MDF ضخیم )
 • کلاس C ( MDF با فرمالدهید کم )
 • کلاس D ( MDF مقاوم در برابر رطوبت )
 • کلاس E ( MDF مقاوم در برابر حشرات و قارچ‌ها )
 • کلاس F ( مقاوم در برابر آتش )
 • کلاس G ( مقاوم و با چگالی بالا / HDF )
 • کلاس H ( MDF عایق حرارتی ، صوتی و … )
 • کلاس I ( انواع MDF با روکش تزئینی )
 • کلاس J
 • کلاس K
 • کلاس L ( انواع MDF هایگلاس )

روکش هایگلاس ،وکیوم ، ساده ، PVC و … اغلب در ساخت میزهای اداری و میز مدیریت استفاده می‌شود و هر کدام دارام رنگ‌های زیبا و شکیلی هستند .

میز مدیریت چوبی : این میز مدیریت از جنس طبیعی یعنی چوب‌های طبیعی مانند چوب گردو ، افرا ، آبنوس ، راش ، چنار و … ساخته شده است و به همین دلیل دارای مقاومت بالا و قیمت بالایی نسبت به سایر متریال‌ها است . میز مدیریت چوبی بیشتر دارای رنگ‌های طبیعی و رنگ چوب هستند و برخی از آنها دارای منبت‌کاری‌هایی می‌باشند .

میز مدیریت فلزی : این نوع میز مدیریت از جنس فلزات ساخته می‌شود و همانطور که می‌دانید فلز دارای مقاومت بسیاری خصوصا اگر عایق شده باشد . برای ساخت میز مدیریت از فلزاتی مانند استیل ، برنج ، فولاد ، برنز و … استفاده می‌شود .

انواع میز مدیریت بر حسب نوع طراحی و شکل :

میزهای مدیریت که از اجزای دکور اداری هستند در انواع متنوعی از طراحی و شکل ساخته شده‌اند از نظر طراحی به شرح زیر می‌باشند :

 1. میز مدیریت کلاسیک
 2. میز مدیریت مدرن
 3. میز مدیریت مینیمال

هر یک از این میزها درشکل‌های متنوعی اعم از گرد ، مربع ، مستطیل و … ساخته شده‌اند .

این میز برای معاون یک مجموعه طراحی و ساخته شده است و مانند میز مدیریت دارای انواع بسیاری است .

جنس و متریال میز معاونت :

متریال میز معاونت که از عناصر دکور اداری است مانند میز مدیریت می‌باشد و به شرح زیر است است :

 1. میز معاونت چوبی
 2. میز معاونت MDF
 3. میز معاونت شیشه‌ای
 4. میز معاونت فلزی

انواع میز معاونت از نظر سبک دکوراسیون :

این میز که از اجزای دکور اداری همانطور که در قسمت فوق اشاره شد از انواع متریال ساخته شده است که هر یک از این متریال دارای سبک دکوراسیون هستند . به عنوان مثال میز معاونت چوبی از چوب طبیعی است و اغلب در رنگ‌های طبیعی و چوب می‌باشند و دارای منبت‌کاری و تراش‌هایی ظریف زیبا هستند که سبک سلطنتی و کلاسیک را به میز می‌بخشند . این میز دارای سبک مدرن ، مینیمال است .

میز کارشناسی که از عناصر دکور اداری است ، همانطور که از اسمش مشخص است برای کارشناسان و کارکنان یک مجموعه طراحی و ساخته شده است و دارای ابعاد بزرگی است چرا که هدف از طراحی این میز اداری جای‌گیری وسایل مهم و ضروری کار افراد و قرارگیری اسناد و مدارک است .  این میز نسبت به سایر میزها بزرگ‌تر است و قابلیت بیشتری دارد چرا که دارای فایل کشو و جا کیسی می‌باشد و با استفاده از این میز دیگر نیازی به فایل کشو جداگانه ، میز کامپیوتر و … نیست .

میز کارمندی نیز از عناصر دکور ادارای است و این میز برای کارمندان طراحی و ساخته شده است . این میز بر خلاف میز کارشناسی دارای ابعاد کوچک است و یک میز ساده می‌باشد چرا که این میز برای تمامی کارمندان در نظر گرفته شده است و ابعاد آن باید طوری باشد که در اتاق کارمندان جای گیرد .

جنس و متریال میز کارشناسی و کارمندی :

این میز اداری که از اجزای دکور اداری است از جنس MDF طراحی و ساخته شده است چرا که متریال MDF دارای مقاومت و طول عمر بالایی است و قیمت مناسبی دارد و نیز وزن سبکی دارد و دارای انواع متنوعی از روکش‌ها است .

این میز که از اجزای دکور اداری است در اتاق مشاور نیز قرار می‌گیرد و برای تبادل نظر و اطلاعات و مشورت طراحی و ساخته شده است . این میز در انواع متنوعی از نظر طراحی و شکل می‌باشد .

جنس و متریال میز کنفرانس :

میز کنفرانس مانند سایر میزها در دکور اداری ، اغلب از جنس و متریال MDF ساخته شده است . چرا که MDF متریالی با وزن سبک و مقاومت بالا است و دارای قیمت مناسبی می‌باشد . سطح صاف این متریال باعث شده که هنگام استفاده از این میز احساس راحتی داشت . همچنین میز کنفرانس MDF باید بر اساس اصل ارگونومیک طراحی ساخته شده باشد و این میز از ترکیب MDF با دیگر متریال مانند فلز و شیشه ساخته می‌شود .

انواع میز کنفرانس بر حسب شکل و فرم :

این میز کار مشاور به دلیل اینکه از جنس MDF ساخته شده است ؛ انعطاف‌پذیر می‌باشد و با شکل و فرم مختلفی طراحی شده است . اشکال آن به شرح زیر است :

 1. میز کنفرانس مربع
 2. میز کنفرانس بیضی
 3. میز کنفرانس مستطیل
 4. میز کنفرانس دایره

انواع میز تلویزیون :

میز تلویزیون چوبی : میز تلویزیون چوبی یکی از انواع میز تلویزیون است که جنس مستحکم و با دوامی دارد و میز تلویزیون چوبی در همه مدل مدرن ، ساده و کلاسیک طراحی و تولید شده است و رنگ‌های مختلف آن در بازار میز تلویزیون وجود دارد . این میزها با چوب های سخت مانند چوب افرا ، بلوط و کاج که طول عمر بیشتر و کیفیت بهتری دارند ساخته می‌شوند .

میز تلویزیون شیشه‌ای : این مدل میز تلویزیون برای افرادی که به دنبال دکوراسیون مدرن هستند کاملا مناسب است . میز تلویزیون شیشه‌ای طاهری براق و مدرن ایجاد می‌کند ؛ فضا را باز کرده و لوازم الکترونیکی را به وضوح و زیبایی به نمایش می‌گذارد .

میز تلویزیون MDF : میز تلویزیون MDF جنس محکم و با دوام دارد و در رنگ‌ و جنس‌های مختلف تولید شده است . با اینکه محکم و با دوام است اما به دلیل جنس خاص خود نسبت به میز تلویزیون چوبی وزن سبکی دارد به همین دلیل مورد توجه و استقبال افراد قرار گرفته است . این مدل میز تلویزیون برای دکوراسیون کلاسیک انتخاب مناسبی است .

میز تلویزیون کمد‌دار : امروزه در دنیای طراحی و دکوراسیون سبک جدید از میز تلویزیون تولید و طرحی شده است . این مدل میز تلویزیون عمدتا از جنس چوب و مناسب هر سبکی ساخته شده است . در مدل جدید میز تلویزیون علاوه بر جایگاه تلویزیون قفسه ، کمد و کشوهایی برای جای‌گیری دیگر وسایل الکترونیکی و یا حتی وسیله های مورد نیاز ساخته شده است . این سبک میز تلویزیون بسیار و ساده و شیک است .

میز سخنرانی ، یکی از مهم‌ترین ، ضروری‌ترین و کاربردی‌ترین تجهیزات و لوازم مورد استفاده و نیاز در همایش‌ها و سخنرانی‌ها است که به علت ضروری بودن ، دارای طرفداران بسیاری است . از این رو امروزه ، انواع متنوعی از آنها طراحی و تولید شده است و می‌شود . میز سخنرانی به میز تریبون نیز مشهور است . تریبون یک لفظ و کلمه‌ی فرانسوی است که به معنی سکو و منبر می‌باشد .

واژه‌ی تریبون برداشت شده از واژه‌ی لاتین تریبونوس است که در روم قدیم به صاحب منصب قضایی می‌گفتند که وظیفه‌ی او دفاع از حق و حقوق و منافع ملت است . این محصول دکور اداری در مکان‌های سخنرانی و یا سالن همایش ادارات ، مدارس ، دانشگاه‌ها ، جلسات سخنرانی سیاسی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای اینگونه فضاها و مکان‌ها طراحی و ساخته شده‌ است . به دلیل اینکه این میز همیشه در دید و جلوی چشم افراد و حاضرین است باید بسیار جذاب ، مرغوب و باکیفیت باشد و فضای خوشایندی را ایجاد نماید .

دکور اداری

برای انجام کارهای حسابداری و بانکی کانترهایی طراحی و ساخته شده است که ابعاد مناسبی داشته باشد و نیز مشتری و کارمند در هنگام انجام کار خود احساس راحتی داشته باشند . کانتر طوری طراحی و ساخته شده است که مشتری نسبت به زیر میز و انجام امور کارمند دید ندارد .

کانتر بانکی یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین وسایل طراحی مبلمان اداری بانک‌ها است و از عناصر دکور اداری محسوب می‌شود که گاهی در مراکز حسابداری و بازار‌های ارز و صرافی نیز استفاده می‌شود . وجود کانتر بانکی برای ارتباط کارمندان با مشتری‌ها یا رجوع‌کنندگان در قسمت‌های مختلف بانک‌ها نیاز است . کانتر‌های بانکی علاوه بر کاربرد‌هایی که دارند دارای ظاهری زیبا و شکیل هستند این امر باعث شده است که محیط بانک‌ها منظم‌تر دیده شود .

کانتر‌های بانکی معمولاً به صورت مستطیلی وجود دارند اما نوع هلالی آنها نیز وجود دارد که البته کمتر در بانک‌ها استفاده می‌شود . کانتر‌های بانکی میز کار کارمندان می‌باشند که به همین دلیل دارای کمد برای‌قرارگیری وسایل و اسناد مورد نیاز است و همچنین دارای کشو برای جای‌گیری لوازم التحریر و لوازم کاربردی کارمندان می‌باشد .

کانتر بانکی به صورتی ساخته شده است که امکان جای‌گیری کامپیوتر و لوازم جانبی آن وجود دارد و قسمت جاکیسی برای این کانتر طراحی و ساخته شده است و نیز می‌توان به راحتی پول‌شمار ، پرینتر و … بر روی آن جای داد .

جنس و متریال کانتر بانکی :

همانطور که در دنیای دکوراسیون مشاهده می‌کنید کانترهای بانکی در انواع جنس و متریال طراحی و ساخته شده‌اند که معمولاً بهترین آنها از جنس چوب است چرا که مقاوم و مستحکم هستند . البته امروزه کانتر بانکی از جنس و متریال MDF ساخته می‌شود زیرا نسبت به چوب خالص وزنی سبک دارد که راحت‌تر می‌توان آن را حمل کرد و جابه‌جا نمود و نیز بسیار مقاوم در برابر فشار و رطوبت است و استحکام دارد . همچنین نسبت به سایر متریال‌ها مقرون به صرفه می‌باشد .

امروزه در دنیای دکوراسیون از انواع متنوع و رنگ‌های مختلف آن ساخته شده است و وجود دارد . بنابراین دارای انواع رنگ‌های شکیل و متنوع است که افراد می‌توانند طبق سلیقه‌ی خود و دکوراسیون فضای مورد نظرشان رنگ دلخواه خود را انتخاب نمایند .

همچنین برای اینکه طول عمر کانتر بانکی طولانی تر باشد اغلب از کانترهایی با روکش‌های لمینیت و MDF استفاده می‌شود . در برخی از موارد سطح کانتر بانکی به صورت شیشه‌ای می‌باشد که فضایی روشن و دلباز ایجاد می‌کند . پس انتخاب شکل و متریال کانتر بانکی با توجه به فضای بانک و وسایلی که قرار است بر روی آن جای بگیرد و قرار داده‌ شود تعیین می‌شود .

ارتفاع کانتر بانکی :

یکی از مهم‌ترین نکات در ساخت کانتر بانکی ، ارتفاع کانتر بانکی است . کانتر‌های بانکی معمولاً در ارتفاع 75 تا 120 هستند . کانتر بانکی با ارتفاع 75 به فیس تو فیس مشهور است . اندازه ی این ارتفاع به طوری است که کارمند دقیق روبه‌روی مشتری قرار می‌گیرد . بنابراین مشتریان و کارمندان به راحتی می‌توانند ارتباط دوستانه‌ای باهم برقرار کنند و مشتری با خیالی راحت بر روی صندلی می‌نشیند و کارهایش را انجام می‌دهد .

اما در ارتفاع 120 ارباب‌رجوع باید به صورت ایستاده با کارمند بانک ارتباط برقرار کند که کمی این کار مشکل است و در مدت زمان طولانی هم برای کارمند و هم برای مشتری کسل کننده است و هردو طرف زود خسته و کسل می‌شوند .

کانتر منشی که از عناصر دکور اداری است ، یکی از اصلی‌ترین وسایل طراحی مبلمان اداری است و بسیار پرکاربرد می‌باشد و نیز این کانتر همیشه در دید افراد و مراجعه‌کنندگان است .

جنس و متریال کانتر منشی :

کانتر منشی مانند کانتر بانکی از جنس و متریال MDF طراحی و ساخته شده است . متریال MDF بسیار پر تنوع است و نیز دارای مقاومت بالایی است این متریال انعطاف پذیر است و در انواع شکل و فرم می‌توان کانتر را ساخت . با تمام این ویژگی‌ها قیمت مقرون به صرفه‌ای دارد .

دکور اداری

برای نطم‌دهی در دکور اداری از کمدها و فایل‌های کشو استفاده می‌شود . چرا که وسایل ضروری کاری و اسناد و مدارک را به آسانی در خود جای می‌دهد و افراد می‌توانند با استفاده از آنها به فضای اداری خود نطم بخشند . کمدهای اداری که عناصر دکور اداری هستند با توجه به نوع کاربری که دارند دارای انواع متنوعی می‌باشند . این کمدها به شرح زیر هستند :

این مدل کمد اداری که از عناصر دکور اداری است از نظر سایز و ابعاد کوچک است و ظاهری کوچک دارد . در انتهای این کمد اداری غلتک‌هایی نصب شده‌ است که  امکان جابه‌جایی آن را آسان‌تر نموده است . بنابراین می‌توانید با استفاده از این کمد اداری فایل‎‌ها ، اسناد و مدارک موجود در اداره‌ی خود را به سادگی در دفتر کاری یا اداره جابه‌جا کنید . معمولاً این مدل کمد اداری از جنس MDF طراحی و ساخته می‌شود .

کمد اداری کشویی ، باعث ایجاد نظم بیشتر می‌شود چرا که به صورت کشویی است و هر کدام از کشوها را می‌توان به یک موضوع خاص و مشخص ، اختصاص داد و طبقه‌بندی کرد . بنابراین این نوع کمد اداری که از اجزای دکور اداری است را برای نظم‌دهی بهتر و سازماندهی مشخص تمام پرونده‌ه‌ها ، اسناد و مدارک‌ها استفاده می‌کنند و با استفاده از این مدل کمد اداری دسترسی آسان‌تری به پرونده‌ها خواهید داشت . 

اگر دارای فضای اداری و محیط‌کاری کوچکی هستید ، کمد اداری پایه ، گزینه‌ی مناسبی است . این نوع کمد اداری از اجزای دکور اداری است و اغلب برای قرارگیری آن در زیر میز ساخته شده است و می‌توان در آنجا نصب نمود .

این نوع کمد اداری همانطور که مشخص است و از اسمش پیدا است ، به صورت قفسه‌ای ساخته شده است و درب ندارد . این کمدها وسیله‌ی مناسبی هستند تا شما وسایل کاربردی و ضروری خود را از روی میزها جمع‌آوری کنید و شلوغی میزها را از بین ببرید و به آنها نظم دهید و این مدل کمد گزینه‌ی مناسب و خوبی برای قرارگیری پرونده‌های محرمانه نیستند . همچنین کمد اداری قفسه‌ای به گونه‌ای طراحی و ساخته شده است که می‌توان دکوری و لوازم تزئینی را بر روی آنها جای داد .

کمدهای اداری زونکن‌خور با قفسه‌های بزرگ و گسترده‌ای ساخته شده‌اند و می‌توان پرونده‌ها و اسنادهای زیادی را که به صورت محرمانه هستند در آنها جای داد . این مدل کمدهای اداری که اجزای دکور اداری می‌باشند دارای قفل هستند و برای نگهداری اسناد محرمانه بسیار مناسب می‌باشند . این نوع کمد اداری نیز فضای کمی را در اداره‌ها اشغال می‌کند .

عرض کمد باعث می‌شود ، فضای زیادی از محیط‌کاری شما اشغال شود ؛ پس یکی از گزینه‌های مناسب برای داشتن فضای کاری بزرگتر و مساحت بیشتر استفاده از کمد اداری افقی است و استفاده از آن یک روش عالی و مناسب برای نگهداری پرونده‌های بیشتر در کنار یکدیگر است .

همانطور که مشخص است ، این مدل کمد اداری به صورت عمودی است و فضای گسترده‌ای دارد که فضای زیادی را در بر می‌گیرد و اگر فضای بزرگی دارید گزینه‌ی مناسبی است . این کمد اداری نیز پرونده و اسناد زیادی را در خود جای می‌دهد و نگهداری می‌کند .

امکان اینکه اداره و محیط‌کاری دچار آتش‌سوزی شود ، وجود دارد . بنابراین باید برای حفط پرونده‌ها و اسناد محرمانه از وسایل و کمدهای مناسب و ضد حریق استفاده نمود ؛ تا احتمال سوختن این اسناد به صفر برسد . کمدهای پرونده‌های ضد حریق ، از جنس ضخیم‌تر و مقاوم‌تری ساخته می‌شوند تا در صورت بروز آتش‌سوزی از اسناد موجود در این کمدها نگهداری کنند . برای مشاغل اداری که اسناد مهم و محرمانه‌ای دارند ؛ وجود این مدل کمد اداری ضروری است .

کلمه ی دکوراتیو به منظور طراحی و ساخت اشیایی است که علاوه بر دکوری و زیبایی ، کاربردی نیز هستند . دکوراتیو ریشه در طراحی داخلی دارد البته که بعضی از آن را می توان در آثار هایی مثل تابلوهای نقاشی ، عکس ، مجسمه و … دید . این سبک از کمد اداری جزء اشیا و اجسام دکوری می‌باشد . اشیا دکوراتیو عبارتند از آیینه‌های دیواری و قدی ، قاب عکس ، ساعت ، صندلی و انواع میز ، انواع ظروف و گلدان‌های چینی ، سفالی و دکورهای دیواری و… .

کمد دکوراتیو که از اجزای دکور اداری است برای ورودی‌ها و راهروهای هر فضا و مکانی و فضای پذیرایی منازل بسیار پر کاربرد است . به خاطر سبک خاص و منحصربه فردی که دارد زیبایی و فضای دلنشینی می‌سازد . تمام درب ‌ای آن به صورت مگنتی و بدون دستگیره ساخته شده است که همین امر سبکی مدرن ایجاد کرده است و دکوراسیون داخلی محیط مورد نظر را مدرن و مینیمال می‌کند .

کمد کردنزا از انواع کمد اداری است که دارای سطحی صاف و ترکیبی از کابینت و کشو است که برای قرار دادن وسایل مختلف مانند اسناد ، مدارک ، لوازم کاربردی و ضروری ، لوازم تزئینی و … مورد استفاده قرار می‌‍‌‌گیرد . این کمدها در طرح و شکل ، سایز و ابعاد ، جنس و متریال ، رنگ طراحی و ساخته می‌شوند و عرضه می‌گردند .

یکی از انواع کمدها ، کمدهای ورودی هستند که همانطور که از اسمش مشخص است محل قرارگیری آن در ورودی‌های ادارات و منازل می‌باشد . این کمدها برای دکوراسیون ورودی محیط‌ها و برای استفاده از جای جای مکان مورد نظرمان طراحی و ساخته شده است .

این کمد در ادارات به عنوان جایگاهی برای قرار دادن لوازمی مانند وسایل شخصی کارمندان و پرسنل ، مدارک ، اسناد ، پرونده‌ها و … مورد استفاده قرار می‌گیرد . به دلیل استقبال زیاد افراد از این مدل کمد یعنی کمد ورودی امروزه شاهد انواع متنوع و شکیلی از آن از نظر جنس و متریال ع نوع طراحی ، سایز و ابعاد و … در بازار دکوراسیون هستیم .

کتابخانه که از مهم‌ترین و اصلی‌ترین اجزای دکور اداری است دارای انواع متنوعی از جنس و متریال چوبی ، فلزی ، شیشه‌ای هستند . کتابخانه‌ها در انواع مدل‌ها طراحی شده‌اند . کتابخانه زمینی ، کتابخانه دیواری ، کتابخانه درب شیشه‌ای ، کتابخانه دکوراتیو ، کتابخانه تمام طبقه بدون درب ، کتابخانه قابدار ، کتابخانه قفسه‌ای از انواع کتابخانه هستند که باید بر اساس نوع دکوراسیون و دکور اداری ، سلیقه و بودجه خود آن را انتخاب نمایید .

کمد پرینتر یکی از اجزا و ابزار طراحی مبلمان و دکور اداری است و یکی از کمدهای ضروری در ادارات است که برای فضاها و شرکت‌های اداری مناسب است و طراحی می‌شود و یک نیاز دقیق برای طراحی دکوراسیون داخلی محسوب می‌شود .

در بسیاری از فضاها و مکان‌های اداری از یک پرینتر مرکزی و اصلی استفاده می‌شود و مورد استفاده تمامی افراد یک بخش به طور مداوم می‌باشد . از این رو باید به این محصول اداری بسیار توجه نمود . این کمد از نظر طراحی بسیار متنوع است و دارای انواع مختلفی می‌باشد مانند کمد پرینتر دکوراتیو ، کمد پرینتر کشویی ، کمد پرینتر چرخ‌دار و … .

دکور اداری

برای نشیمن افراد و کارمند در دکور اداری مبل‌ها و صندلی‌هایی در نظر گرفته شده است و با استفاده از آنها و به کارگیری بهترین برای اداره و دکور اداری خود می‌توان احساس راحتی و آسودگی در پرسنل و ارباب رجوعان ایجاد کرد .

نیم ست مبل اداری از محصولات مبلمان و دکور اداری است که دارای 1 مبل دو نفره 2 مبل تک‌نفره می‌باشد . این مبلمان بسیار جمع و جور و خلاصه است و فضای زیادی را محدود نمی‌کند به همین دلیل در دکوراسیون اتاق مدیریت بسیاری کاربردی است . این مبلمان برای هر سبک دکوراسیون و هر سلیقه‌ای ساخته شده است .

انواع نیم ست مبل :

نیم ست مبل که اجزای دکور اداری است مانند سایر وسایل دکوراسیون اداری در انواع متنوعی ساخته شده است و افراد باید با توجه به نیاز ، سبک دکوراسیون و سلایق خود آن را انتخاب نمایند . انواع نیم ست مبل اداری به شرح زیر است :

 1. نیم ست مبل کلاسیک
 2. نیم ست مبل راحتی
 3. نیم ست مبل مدرن
 4. نیم ست مبل  استیل

یکی دیگر از مهم‌ترین لوازم دکور اداری ، صندلی‌ها هستند . شکل اصلی صندلی اداری یک صندلی چرخ‌دار است . در ادارات برای هر فردی صندلی طراحی و ساخته شده است .

صندلی مدیریت : این صندلی برای مدیریت و مدیر مجموعه طراحی و ساخته شده است و باید طوری طراحی و ساخته شده باشد که مدیر احساسا راحتی داشته باشد . این صندلی در انواع متنوعی ساخته شده است . یکی از انواع آن ، صندلی پشت توری است این صندلی مناسب فضاهای مدرن است و یکی از مزایای آن خنک بودن آن است . نوع دیگر این صندلی که از اجزای دکور اداری است صندلی کلاسیک می‌باشد . پارچه این نوع صندلی اغلب از جنس چرم است و مناسب فضاهای کلاسیک می‌باشد .

صندلی کارشناسی : صندلی کارشناسی یک مدل دیگر از انواع صندلی اداری و از اجزای دکور اداری است که در مقایسه با صندلی مدیریت از ویژگی‌های کمتری برخوردار است اما نسبت به آن از قیمت بسیار کمتری برخوردار است . از صندلی کارشناسی همانطور که از اسمش پیدا است برای کارشناسان یک شرکت استفاده می‌شود .

صندلی کارمندی : صندلی کارمندی ، صندلی‌ای است که برای کارمندان یک اداره طراحی و ساخته شده است . در روند ساخت صندلی‌های کارمندی نیز از اصولی پیروی می‌شود که کارمندان هنگام نشستن های طولانی مدت بر روی این صندلی دیرتر احساس خستگی کنند اما نه به اندازه صندلی مدیریت و صندلی کارشناسی.

صندلی کنفرانس : وجود صندلی کنفرانس در هر شرکتی از ضروری است و از اجزای مهم دکور اداری است . صندلی کنفرانس برای طراحی اتاق کنفرانس استفاده می‌شود . یعنی  اینکه از این صندلی برای برگزاری جلسات میان کارمندان و جلسات مذاکره با دیگر شرکت‌ها استفاده می‌شود . صندلی‌های کنفرانس معمولا صندلی‌های ساده‌ای هستند که دارای مکانیزم تغییر ارتفاع و زاویه نشستن نیستند .

دکور اداری

روح و جسم انسان با هم ارتباط مستقیم دارند . درون آدم نشان‌دهنده‌ی برون آن است ؛ یعنی اگر ما بتوانیم روح خود را درمان کنیم و روان خود را در شرایط عالی قرار دهیم ، بی‌شک جسم سالم‌تری خواهیم داشت . برعکس این موضوع نیز وجود دارد ؛ یعنی اگر انسان از نظر جسمی سلامتی داشته باشد مغز آن نیز قدرت زیادی در ایده‌پردازی ، خلاقیت و انجام‌کارها خواهد داشت .

این موضوع باعث شده است که امروزه بسیار به روانشناسی محیط‌کار و اداره‌ها توجه شود و ورود طبیعت و گیاهان به اتاق‌کار و اداره‌ها توصیه می‌شود . زیرا وجود گل و گیاه تأثیر بسزایی در روحیه‌ی کارمندان می‌گذارد و باعث می‌شود آنها در محیط کار خود و در هنگام کارکردن احساس خوشایندی داشته باشند و روندکاری درست و سریعی داشته باشند .

فلاورباکس اداری که از اجزای دکور اداری است به دلیل استقبالی که از آن می‌شود در انواع جنس و متریال مانند فلز ، پلاستیک ، چوب و … طراحی و ساخته می‌شود و هر کدام از آنها دارای طرح و رنگ متنوع و شکیلی می‌باشند . این جعبه‌ی گل وسیله‌ای است که نقش گلدان یا باغچه‌های بسیار کوچک را در همه‌ی فضاهای خارجی و داخلی ایفا می‌کند .

با استفاده از این محصول اداری می‌توانید اتاق کار کارمند خود  و دفتر مدیریت را زیبا و شاداب کنید . همچنین با استفاده از آن می‌توانید فضای خالی راهروهای اداره‌ی خود را پر کنید و به طراحی مبلمان اداری خود طراوت بخشید و طراحی و دکوراسیون حرفه‌ای داشته باشید . این محصول اداری دارای انواع متنوعی از جنس و متریال ، رنگ و طرح ، سایز و ابعاد است و شما می‌توانید بر اساس شرایط محیط ، سلیقه و سبک طراحی داخلی خود آنها را انتخاب نمایید .

انواع فلاورباکس اداری :

به طور کلی انواع متنوع و شکیلی از فلاورباکس‌ اداری در دنیای دکوراسیون وجود دارد که بر اساس مصالحی که در ساخت آنها استفاده شده است ، دسته‌بندی می‌شود که می‌توان به فلاورباکس اداری  چوبی ، بتنی ، پلاستیکی ، شیشه‌ای و … اشاره کرد . شما می‌توانید طبق شرایط خود و شرایط محیط اداری خود فلاورباکس اداری خود را انتخاب نمایید .

فلاورباکس اداری چوبی : معمولاً چوب‌ها به صورت روکش در ساخت فلاورباکس‌ها که از وسایل زیبای دکور اداری است استفاده می‌شوند . چرا که چوب در برابر نور ، آب و رطوبت مقاوم نیست و با توجه به میزان جذب بالای رطوبت ، ماندگاری کمی دارند .

برای همین از روکش آنها برای ساخت فلاورباکس‌ها استفاده می‌شود . فلاورباکس‌های چوبی بسیار زیبا و کلاسیک هستند و ایده‌آل می‌باشند . نصب آنها عمدتاً به صورت آویزان یا دیواری است . استفاده از چوب در ترکیب با مصالح دیگر در ساخت فلاورباکس‌ها بسیار رایج است . این مدل فلاورباکس نیز در انواع طرح و رنگ ساخته شده است.

فلاورباکس اداری سفالی : از گذشته تا به امروز سفال به عنوان گلدان مورد استفاده قرار گرفته است . فلاورباکس‌های سفالی نیز بسیار زیبا و جذب‌کننده هستند و طرح و رنگ متنوع و مختلفی دارند و در طراحی فضا و اداره‌هایی که دارای سبک سنتی هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد . این نوع از فلاورباکس‌ها در برابر آب ، رطوبت و نور خورشید مقاوم هستند اما به دلیل شکنندگی که دارند در برابر ضربه مقاوم نیستند و استحکام پایینی دارند . اغلب در فضاهای داخلی اداره‌ها و دفاتر کاری استفاده می‌شوند .

فلاورباکس اداری پلاستیکی : این نوع از فلاورباکس دکور اداری بسیار متنوع است و به دلیل وزن پایین و سبک و قیمت مناسب و ارزان ، بسیار مورد استقبال قرار گرفته است و به شدت رواج پیدا کرده است . از نطر زیبایی نسبت به سایر متریال‌ها در درجه‌ی پایینی است اما به دلیل ارزان و سبک بودن در فضاهای بیرونی و خارجی اداره‌ها و دفاتر مورد استفاده قرار می‌گیرد .

فلاورباکس اداری بتنی : فلاورباکس بتنی همانطور که مشخص است از بتن ساخته شده است و در بعضی‌ها جدا از بتن از میلگرد‌ها نیز در ساخت مواد آن استفاده می‌شود . در آنها از قالب‌های سنتی نیز استفاده می‌شود . این نوع فلاورباکس اداری هم به صورت صنعتی و هم به صورت نیمه صنعتی طراحی و ساخته می‌شود و در ساخت آنها نیاز به دقت بالایی دارد و قوانین لازم باید رعایت شود .

از مهم‌ترین مزایای این نوع فلاورباکس این است که بسیار مقاوم و مستحکم در برابر ضربه ، آب ، رطوبت و نور خورشید است و در فضای داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد اما اغلب در فضاهای خارجی مکان‌های اداری استفاده می‌شود . شما می‌توانید در هر طرحی این فلاورباکس اداری را سفارش دهید و این فلاورباکس امکان سفارش‌سازی دارد . فلاورباکس‌های بتنی به دلیل وزن بالا و سنگینی که دارند ، گران‌تر هستند و نصب آنها به صورت زمینی ، دیواری و آویزان امکان‌پذیر است .

فلاورباکس اداری فلزی : فلاورباکس‌های اداری فلزی را با استفاده از رنگ در برابر رطوبت و عوامل محیطی عایق می‌کنند . این فلاورباکس‌ها اغلب به صورت دیواری و زمینی مورد استفاده قرار می‌گیرند که با رطوبت در تماس نباشند .

فلاورباکس اداری سنگی : یکی دیگر از مدل‌های سنتی فلاورباکس‌های دکور اداری ، فلاورباکس سنگی می‌باشد . این مدل فلاورباکس همانطور که از اسمش پیدا است از سنگ ساخته می‌شود و به دلیل اینکه سنگ ماده‌ی سنگینی است ، سبب می‌شود گلدان و باکس به صورت ثابت و فیکس شده در جای خود قرار بگیرد .

این نوع فلاورباکس مانند فلاورباکس بتنی به صورت ثابت استفاده می‌شود . زیرا وزن زیادی دارد و اغلب در فضاهای خارجی اداره‌ها مانند روف‌گاردن‌ها استفاده می‌شود و جنبه عمومی ندارد و در ساخت فلاورباکس سنگی از انواع سنگ‌ها مانند سنگ مرمر و تراورتن می‌توان استفاده کرد .

فلاورباکس اداری شیشه‌ای : این نوع فلاورباکس دکور اداری نسبت به سایر فلاورباکس‌ها جذابیت و زیبایی بیشتری دارد و معمولاً در فضاهای مدرن مورد اسفاده قرار می‌گیرد . به دلیل شکنندگی که دارد در فضاهای داخلی اداره‌ها نصب می‌شوند و جای می‌گیرند و در ترکیب با سایر مصالح‌ها مانند فلز و چوب مورد استفاده قرار می‌گیرند .

فلاورباکس اداری فایبرگلاس : در تولید و ساخت این فلاورباکس دکور اداری از رنگ و رزین استفاده می‌شود و دارای انواع طرح‌ می‌باشد . در هر صورت فلاورباکس‌های فایبرگلاس دارای وزن کمتر و سبک‌تری نسبت به بتن‌ها هستند و مقاومت کمتری دارند و در برابر شرایط محیط خاص امکان شکستن و ترک‌خوردن آن بسیار است .

فلاورباکس اداری ترکیبی : در ساخت این مدل فلاورباکس دکور اداری از ترکیب دو یا چند نوع مصالح استفاده می‌شود . ترکیب چوب ، فلز ، سنگ و بتن با یکدیگر در ساخت این فلاورباکس دیده می‌شود .

فلاورباکس‌ها از نظر نوع کاربری :

فلاورباکس‌ها که از مهم‌ترین لوازم دکور اداری هستند از نظر نوع کاربری متفاوت می‌باشند و انواع این محصول دکور اداری به شرح زیر است :

 1. فلاورباکس زمینی
 2. فلاورباکس دیواری
 3. فلاورباکس آویزی

پارتیشن‌ها از دیگر لوازمی هستند که اغلب برای زیباسازی دکور اداری استفاده می‌شوند . پارتیشن جداکننده و تفکیک‌کننده‌ای است که جزء ساختار و معماری اصلی فضا و محیط‌ها نیست و از اجزای دکوراسیون داخلی محسوب می‌شود . این محصول به دو صورت متحرک و ثابت است که هر کدام از آنها با توجه به ساختار و نیازهای مختلف و کاربرد و ویژگی‌های متفاوتی دارد . پارتیشن‌ها که از اجزای دکور اداری برای جدا کردن فضا و تقسیم کردن یک مکان به چند قسمت و بهره‌مندی بیشتر از محیط است .

امروزه پارتیشن‌ها جایگزین مناسب دیوارها هستند و اولین انتخاب افراد به عنوان دیوارکشی فضاها محسوب می‌شوند ؛ چرا که ساخت و نصب راحت و آسان‌تر ، هزینه‌ی کمتر و مزایای بیشتری دارند و برای هر محلی از جمله منازل ، ادارات ، مدارس ، سالن‌های اجتماع و … قابل استفاده هستند . پارتیشن‌های اداری به دو صورت تک‌جداره و دوجداره طراحی و ساخته می‌شوند . پارتیشن‌ها از جنس و متریال متفاوتی مانند MDF ، چوب ، آلومینیوم ، شیشه و … ساخته می‌شوند .

دیوارکوب‌ها نیز مانند فلاورباکس‌ها و پارتیشن‌ها از لوازم زیباسازی دکور اداری هستند . دیوارکوب ، سریع‌ترین راه‌حل برای پوشش دادن و زینت و زیبایی بخشیدن به تمامی دیوار‌ها محسوب می‌شود . این محصول را می‌توان در همه‌ی فضاها مورد استفاده قرار داد ؛ اما استفاده از آن در برخی از فضاها و اماکن‌ها گزینه‌ی مناسب‌تری است . دیوارکوب‌ها معمولاً به صورت عمودی نصب می‌شوند ؛ هر چند برخی از افراد برای ایجاد ظاهری متفاوت و برای ایجاد تنوع آنها را به صورت افقی نصب می‌کنند .

استفاده از دیوارکوب در فضاهای مسکونی و منازل جلوه‌ی چندان جالبی به محیط نمی‌دهد و جذابیت خاصی ایجاد نمی‌کند ؛ مگر اینکه آن را روی ستون‌ها و یا فضای بین کابینت‌های آشپزخانه نصب کنند اما به طور کلی فضا را در منازل بی‌روح می‌کند . در حالی که استفاده از دیوارکوب برای فضاهای و دکور اداری و شرکت‌های تجاری مناسب‌تر است و در صورتی که طبق اصول طراحی دکوراسیون اجرا شود ، فضای اداری را بسیار شیک و رسمی می‌کند .

طوری که هیچ متریال دکوراتیو دیگر و نیز کاغذ دیواری‌های گران نمی‌توانند چنین جذابیت و رسمیتی به فضای اداری ببخشند . دیوارکوب ، همانطور که گفته شد علاوه بر دیوار بر روی سقف‌ها نیز نصب می‌شوند و از نظر نصب و اجرا نیز سریع و به آسانی نصب می‌شوند و دارای قیمت مناسبی هستند .

دیوارکوب دارای طرح‌ها و رنگ‌های متنوع هستند و عملکردهای متنوعی دارند که در بخش‌های مختلف مانند محل سکونت ، محل کار و اداره‌ها و دیگر اماکن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند .  دیوارکوب‌ها در انواع جنس و متریال طراحی و ساخته شده‌اند که یکی از پرطرفدارترین آنها ، دیوارکوب MDF است .

دکور اداری

شرکت طراحی مبلمان اداری آبادیس با استفاده از این مقاله شما عزیزان را به عناصر مهم دکور اداری و انواع آنها و نیز ویژگی‌های هر کدام از این لوازم دکور اداری آشنا کرد و همچنین با بررسی تمامی اجزای تشکیل‌دهنده‌ی دکور اداری شما را نسبت به دکور اداری آگاه نمود تا بتوانید با آگاهی بیشتر بهترین دکور اداری را برای فضای خود انتخاب کنید و تشکیل دهید .

همچنین مارا در ترب و ایمالز دنبال کنید