دکوراسیون آرایشگاهی
دکوراسیون آرایشگاهی

امروزه به دلیل پیشرفت دنیای دکوراسیون ، هر مکانی دارای دکوراسیونی مشخص شده است . و هر کدام از این دکوراسیون دارای انواع متنوعی از نظر سبک و عناصر هستند و افراد می‌توانند با توجه به مکان و نوع خدماتی که ارائه می‌دهند آنها را انتخاب و تهیه نمایند .

یکی از این دکوراسیون‌ها که انتخابش بسیار مهم و حائز اهمیت است ، دکوراسیون آرایشگاهی است . دکوراسیون‌های آرایشگاهی همانطور که از اسمش مشخص است برای آرایشگاه‌ها است و مانند سایر دکوراسیون‌ها در انواع متنوعی طراحی و ساخته شده‌اند . در این مقاله قصد داریم شما را با این مکان ، دکوراسیون آرایشگاهی ، عناصر مهم در دکوراسیون آرایشگاهی و ویژگی‌های هر کدام ، سبک‌های اصلی دکوراسیون آرایشگاهی آشنا نماییم .

دکوراسیون آرایشگاهی

آرایشگاه و به اصطلاح سالن زیبایی ، همانطور که از اسمش مشخص است برای ارائه‌ی خدماتی به منظور زیبایی بیشتر افراد و از بین بردن نقص‌های چهره و ظاهری ساخته شده است . آرایشگاه تشکیلاتی است که با درمان‌ها و رسیدگی‌های آرایشی برای زنان و مردان سر و کار دارد . آرایشگاه‌ها مکان‌هایی توسعه یافته برای ارائه خدمات زیبایی به افراد هستند و به صورت خصوصی ساخته می‌شوند . آرایشگاه‌ها خدمات گسترده‌ای اعم از زیبایی پوست ، مو ، رنگ و کوتاهی مو ، اصلاح صورت و ابرو ، مانیکور ، پدیکور و … ارائه می‌دهند .

دکوراسیون آرایشگاهی

دکوراسیون آرایشگاهی مانند سایر دکوراسیون‌ها دارای عناصر مهم و متنوعی هستند که هر کدام دارای ویژگی‌های منحصر به فردی می‌باشند و انتخاب این عناصر بسیار مهم است چرا که آرایشگاه‌ها از مکان‌های عمومی هستند و ظاهر و زیبایی آن برای بسیاری از افراد مهم است .

در دایرة‌المعارف بریتانیا تعریف میز توالت به شرح زیر می‌باشد  :

میز رختکن که به آن میز توالت نیز گفته می‌شود ، میز مورد استفاده برای آرایش بوده است . این اصطلاح ابتدا در قرن 17 در میزهای کوچک با دو یا سه کشو استفاده می شد . خیلی زود نبوغ و مهارت نجاران و طراحان دکوراسیون در قرن 18 میلادی این میز تبدیل به یک قطعه زیبا مبلمان و دکوراسیون داخلی شد .

در کتاب قیمت‌های کابینه سازندگان لندن ( 1788 ) ، توماس شایر طرحی را برای صندلی این میز داشت که دارای بخش‌های تاشو بود . در قسمت عقب این میز یک مخزن است که آب آن را از کشو دریافت می‌کند . قسمت داخلی شامل لیوان آویزان به یک قطعه کشویی ، 3 جعبه پودر ، فضایی برای نگاه داشتن 4 تیغ ، جارو و بطری روغن ، یک شانه برای موها ، و قسمت های دیگر برای برس‌های دندانه دار ، یک تکه کم عمق برای موچین ، چاقو و … وجود داشت .

میز توالت امروزه نیز به همین شکل است . این میز اغلب از جنس چوب طبیعی و MDF است و میز توالت چوبی از چوب طبیعی از جمله چوب‌های مقاوم مانند چوب راش ، چوب افرا و .. طراحی و ساخته شده است و هر کدام دارای رنگ‌های متنوعی هستند . میز توالت MDF در انواع روکش‌های MDF از جمله وکیوم ، هایگلاس ، لمینیت و … طراحی و ساخته می‌شود و این جنس نیز دارای انواع طرح و رنگ می‌باشد .

برخی دیگر از این میز توالت با دیگر متریال یعنی فلز و شیشه طراحی و ساخته می‌شوند . این میز در انواع متنوعی اعم از کلاسیک ، مدرن ، فانتزی ساخته شده است و در انواع سایز و ابعاد و اشکال متنوع است . میز توالت باید منطبق با دکوراسیون آرایشگاهی باشد و با سبک آن یکی باشد .

در آرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبایی برای ارئه خدمات گوناگون از صندلی‌های مشخص و خاصی استفاده می‌کنند . از مهم‌ترین آنها می‌توان به صندلی سرشور ، صندلی کوتاهی ، صندلی تخت شو .

صندلی سرشور : برای خدمات رنگ مو و شستن موها بعد از رنگ نیز نوع دیگری از صندلی‌های وجود دارد که فرد به حالت نیمه دراز کشیده بر روی آن قرار گرفته و موها در داخل سرشور شسته می‌شود . سرشور ، از یک صندلی ساخته شده است که بالای آن سینک نصب شده است . یک آرایشگر برای کوتاهی ، رنگ مو ، کار با مواد نیاز به این صندلی دارد . سینک آن اغلب از جنس فلز یا سرامیک است . بدنه‌ی آن از فلز می‌باشد . قسمت روکش صندلی از جنس چرم ، پلاستیک و یا فوم است و اسکلت صندلی از فلز و یا چوب می‌باشد .

صندلی کوتاهی : این صندلی برای قسمت کوتاهی طراحی شده است . قسمت پشت صندلی کوتاه است تا آرایشگر بتواند به راحتی موی افراد را کوتاه نماید .

صندلی تخت شو : برای خدمات اصلاح و وکس صورت ، آرایش و میکاپ عروس و خدمات هاشور و میکروپیگمنتیشن و میکروبلیدینگ صندلی‌هایی شبیه تخت وجود دارد که فرد بر روی آن دراز کشیده و آرایشگر می‌تواند به راحتی بر روی صورت فرد کار کرده و تسلط بیشتری برای انجام کار داشته باشد . تمامی این صندلی‌ها در انواع جنس و متریال ، طرح و رنگ ، سایز ابعاد ساخته شده‌اند . برخی از آنها به صورت برقی و برخی دیگر به صورت دستی کار می‌کنند .

برای جداسازی لاین‌های مختلف آرایشگاه می‌توان از این پارتیشن‌ها به عنوان دیوار استفاده نمود . پارتیشن‌ها از جنس‌های فلزی و MDF ساخته شده‌اند که دارای عایق‌بندی می‌باشند و بسیار مقاوم هستند . پارتیشن‌ها به طور کلی به دو دسته تقسیم می‌شوند : پارتیشن تک جداره ، پارتیشن دو جداره . که بر اساس نوع مکان ، سبک دکوراسیون آرایشگاهی ، بودجه و … انتخاب می‌شوند . ویژگی‌های پارتیشن‌های تک جداره و دو جداره MDF به شرح زیر است .

پارتیشن تک جداره MDF : پارتیشن تک ‌جداره MDF باعث شده است تا افراد بتوانند محیط سازمان یافته‌ای داشته باشند و پرسنل به بهترین نحو ممکن کار کنند . یکی از مهم‌ترین مزایای این پارتیشن‌ها این است که باعث شده فضای محرمانه و شخصی حفظ شود و دیگر افراد نگران برخی اتفاقات در شغل و کار خود نباشند . این یک امر عادی است که هر فردی به فضای خصوصی برای کار و استراحت احتیاج و نیاز دارد ؛ پس با استفاده از پارتیشن تک جداره MDF می‌توان محیط آرام و دلنشین را برای خود و پرسنل مهیا کرد .

این نوع پارتیشن می‌تواند بدون اتصال به سقف و حالت ایستایی طراحی شود . در واقع این پارتیشن‌ها بدون جداسازی از سقف حالت اتاق مانند ایجاد کرده که کم هزینه نیز خواهند بود . ناگفته نماند که در ساختار پارتیشن تک‌ جداره علاوه بر حفظ زیبایی و هارمونی ، پارتیشن نقش استحکام بخشی به محیط را دارد و احساس خوب و مثبتی را به فضاهای اداری و محیط‌های کاری می‌بخشد . پارتیشن‌ها قابلیت باز شدن ، جداسازی ، تکان دادن و … را دارند . و با استفاده از این پارتیشن می‌توان سبکی خاص در دکوراسیون آرایشگاهی ایجاد نمود .

پارتیشن دو جداره MDF : این مدل پارتیشن MDF نسبت به پارتیشن تک‌ جداره عایق مناسب‌تری در برابر سرو صدا است . چنانچه زیبایی ظاهری محیط برای شما خیلی مهم است پارتیشن‌های دوجداره بهترین گزینه می‌باشند . این پارتیشن‌ها ستون ندارند اما به راحتی بر روی زمین قرار می‌گیرند و از مقاومت بالایی برخوردار هستند . این نوع پارتیشن نیز مانند پارتیشن تک‌جداره می‌توانند در ابعاد کوتاه ، نیمه بلند ، بلند و یا تا سقف باشند .

پارتيشن دوجداره MDF برای جلوگيری از مزاحمت‌های شنيداری و ديداری استفاده می‌شود . به منظور ایستایی ، زیبایی و عایق صوتی و آکوستیک بودن این نوع پارتیشن ، عمدتاً در پارتیشن دوجداره استفاده از شيشه‌های دو جداره‌ی مات به جای پنل UVC توصيه می‌شود . از دیگر مزایای پارتیشن دوجداره این است که دارای مسیر عبور کابل‌های برق تلفن شبکه و سایر موارد تاسیساتی پارتیشن است این پارتیشن MDF ، عاری از هرگونه اتصال بدنه و رسانایی برق و عدم ایجاد پارازیت و  noiseاست .

قابلیت استفاده از شیشه ساده و سندپلاست و طلق پلی کربنات با شفافیت 92 درصد ضد ضربه و ایمن از مزایای این عنصر لازم در دکوراسیون آرایشگاهی است .  پارتیشن دوجداره منحصر به فرد نسبت به موارد مشابه در ایستایی بدون هرگونه ساپورت و اتصال به زمین پارتیشن است . این مدل پارتیشن نسبت به پارتیشن تک‌ جداره به دلیل مقاومت ، استحکام و قابلیت‌های بیشتر قیمت بالاتری دارد .

همانطور که گفته شد ، در تولید انواع پارتیشن MDF انواع متنوعی از روکش ‌ها مانند روکش ملامینه ، وکیوم ، هایگلاس و …  به کار برده می‌شود که هر کدارم از آنها دارای رنگ‌بندی زیبا و شکیل می‌باشند و هر یک از آنها دارای ویژگی‌هایی هستند . به عنوان مثال پارتیشن MDF هایگلاس به دلیل شفافیت بالایی که دارند فضایی مدرن و خاص ایجاد می‌کنند و فضا و محیط آرایشگاه و سبک دکوراسیون آرایشگاهی را به یک محیط مدرن بدل می‌کنند .

تمامی مکان‌ها به خصوص مکان‌های عمومی و پر رفت و آمد برای هماهنگی‌های لازم و ورود و خروج افراد نیاز به کنترل‌کننده و مسئولی برای رسیدگی آن دارد که به اینگونه افراد منشی می‌گویند . سالن زیبایی و آرایشگاه‌ها نیز مانند دیگر مکان‌ها برای برنامه‌ریزی‌های لازم در ارائه خدمات به افراد دارای منشی است . منشی برای انجام و رسیدگی به کارهای خود جایگاهی لازم دارد . با استفاده از کانتر منشی می‌توان این نیاز را برطرف نمود .

میزهای منشی اغلب از جنس MDF طراحی و ساخته می‌شوند که این جنس به علت مقرون به صرفه بودن بسیار مورد استقبال افراد قرار گرفته است و در انواع روکش‌ها ازجمله روکش ساده ، طرح چوب ، هایگلاس ، وکیوم و … ساخته شده‌اند و هر کدام دارای رنگ‌های زیبا و شکیلی هستند . در ادامه‌ی مقاله با انواع این میز در جنس MDF آشنا می‌شوید .

میز منشی MDF کوچک : میز منشی MDF کوچک ، مناسب مکان‌هایی است که هم مراجعین خیلی زیادی ندارند و هم تعداد منشی‌های آن کم است . این سبک میز منشی معمولا در مطب‌های پزشکان نیز دیده می‌شود . میز منشی کوچک می‌تواند دارای سبک مدرن باشد که هم کارایی زیاد را دارد و هم زیبایی خاص تری را به نمایش می‌گذارد . میز منشی کوچک نیز غیر از آرایشگاه‌ها و دکوراسیون آرایشگاهی برای لابی ساختمان‌های کوچک و کم واحد مناسب‌ هستند .

میز منشی MDF کوچک همانطور که مشخص است با ابعاد و سایز کمتر نسبت به سایرین میزها ، بهترین انتخاب برای محیط‌هایی که فضای کمی را در اختیار دارند است . این کوچک بودن ابعاد به این معنا نیست که کارایی ندارند . بنابراین شما در خرید میز منشی MDF باید به سایز و ابعاد و مساحت آرایشگاه و سالن زیبایی خود توجه نمایید . شرکت طراحی مبلمان اداری آبادیس همیشه اصول طراحی و تولید را رعایت می‌کند و راحتی و کارایی محصولات نیز بسیار پر اهمیت است . بنابراین با خرید از شرکت آبادیس یک میز کوچک اما بسیار پرکاربرد خریداری کرده‌اید .

میز منشی MDF فانتزی : میز منشی فانتزی به علت خلاقیتی که در طراحی و تولیدش به کار می‌رود می‌تواند نظر خیلی از مشتریان را جلب کند و طراحی آن به گونه‌ای است که جلب توجه کند . استفاده از دکوراسیون آرایشگاهی با خلاقیت ، ذهن خلاق افراد را باز می‌کند و در کارها و امور خود با خلاقیت ایده‌پردازی می‌کنند .

میز منشی MDF فانتزی را به دو دسته تقسیم‌بندی می‌شوند ؛ اول طرح و مدل فانتزی را داشته باشد و دوم اینکه از رنگ و تصاویر فانتزی استفاده شده باشد یعنی جدا از آرایشگاه‌ها می‌توان در مهد کودک‌ها و مدارس و آموزشگاه‌ها تابلوی جلوی میز منشی را با تصاویر خاص و مشخص و کارتونی سه بعدی پوشش داد ، این تصاویر مانند کاغذ دیواری روی کل تابلو پوشانده می‌شوند . پس در خرید میز منشی MDF به سبک فانتزی آن نیز توجه کنید .

میز منشی MDF کلاسیک : میز منشی کلاسیک یکی از خاص‌ترین سبک‌های میز منشی MDF است . طراحی خاص و متنوع  این میز زیبایی بسیار زیادی را برای دکوراسیون آرایشگاهی شما به وجود می‌آورد . میز منشی کلاسیک اغلب از MDF طراحی و ساخته شده است . که دارای ریزه‌کاری‌های زیادی می‌باشد که نقش و نمای خوبی را به نمایش می‌گذارد . 

مبلمان کلاسیک وقار خاصی را به فضای زیبای شما می‌دهد که تأثیرات بسیار مثبتی بر نحوه کار افراد و دیدگاه مشتریان و مراجعین دارد و اگر شما می‌خواهید تنوع و وقار خاصی در فضای خود ایجاد نمایید خرید میز منشی MDF در سبک کلاسیک به شما پیشنهاد می‌شود . کارایی بالای میزهای کلاسیک در کنار زیبایی آنها این میزان محبوبیت را در میان همه جلب کرده است .

برای استفاده از محصولات دارای سبک کلاسیک برای دکوراسیون آرایشگاهی خود باید فضای کافی آن را هم داشته باشید چرا که معمولاً میزهای کلاسیک از حالت معمول ابعاد بزرگ‌تری را دارند و دلیل این موضوع هم برای نشان دادن بهتر وقار این محصولات است . پس در خرید میز منشی MDF در سبک کلاسیک به این نکته نیز توجه نمایید .

میز منشی MDF مدرن : با استفاده از روکش‌‌های براقی که امروزه بسیار مورد استقبال افراد در دکوراسیون آرایشگاهی قرار گرفته است مانند روکش‌های MDF هایگلاس ، اکریلیک ، لمینت ؛ می‌توان فضایی مدرن و شیک ایجاد کرد ؛ چرا که شفافیت آنها نور را در فضا می‌تاباند و فضایی پر نور و دلباز ایجاد می‌کند . همچنین با استفاده از سایر متریال‌ها مانند سنگ ، شیشه و … در ساخت میز منشی MDF می‌توان سبکی مدرن به وجود آورد .

دکوراسیون آرایشگاهی

دکوراسیون‌های آرایشگاهی به طور کلی از نظر سبک به دو دسته تقسیم می‌شوند : دکوراسیون آرایشگاهی مدرن ، دکوراسیون آرایشگاهی کلاسیک .

این سبک دکوراسیون در آرایشگاه‌ها و مکان‌های عمومی بسیار محبوب است چرا که باعث ایجاد فضایی آرام و خلوت می‌شود و فضاهای عمومی به دلیل رفت و آمد زیاد افراد باید خود دارای خلوتی باشند . در این سبک دکوراسیون آرایشگاهی اغلب از رنگ‌های روشن و خنثی استفاده می‌شود خیلی کم پیش می‌آید که از رنگ‌های تیره استفاده شود . تا آنجا که می‌شود از عناصر دکوراسیون مدرن و با متریال مانند روکش هایگلاس استفاده می‌شود .

این سبک دکوراسیون اغلب در فضاهای بزرگ با سقف‌ بلند به کاربرده می‌شود . در این نوع از سبک دکوراسیون از مبلمان چوبی منبت‌کاری و حکاکی شده استفاده می‌شود در این نوع سبک دکوراسیون آرایشگاهی جزییات بسیار مهم است و حتی دیوارها باید دارای طرحی باشند بر روی دیوارها نیز گچ‌بری‌هایی انجام می‌شود . از آنجا که عناصر این سبک دکوراسیون دارای قیمت بالایی است برای اجرای این سبک در دکوراسیون و تهیه آنها باید بودجه‌ی کافی داشت .

دکوراسیون آرایشگاهی

شرکت طراحی مبلمان اداری آبادیس با استفاده از این مقاله شما را با یکی از دکوراسیون‌های مهم یعنی دکوراسیون آرایشگاهی ، عناصر لازم و مهم این دکوراسیون و ویژگی‌های هر کدام و همچنین سبک‌های اصلی این دکوراسیون آشنا کرد تا در هنگام انتخاب آن بهترین را برای آرایشگاه‌ و سالن‌زیبایی خود انتخاب نمایید .

همچنین مارا در ترب و ایمالز دنبال کنید