محصولات مشابه
طراحی کابینت در شرکت آبادیس

از روزگاران قديم طبقات چوبي و سنگي در محيط خانه و محل کار جهت استفاده از فضا، وجودداشته و مورد استفاده قرار مي گرفته. امروزه با توجه به محدوديت منابع، بالا بودن قيمت چوب هاي ماسيو، وزن بالاي چوب ماسیو و پيشرفت علوم استفاده از موادي همچون تخته خرده چوب ( نئوپان ، LDF  ) ، تخته فيبر (  MDF , HDF ) و انواع پانلها با روکش طبيعي يا مصنوعي در طراحی کابینت بيشتر مورد توجه قرار گرفته است.

حال در اين جا سعي مي‌شود تا مراحل طراحی و ساخت کابینت آشپزخانه به وسيله صفحات فشرده چوبي به طور کامل توضيح داده شود. به طور کلي ساخت کابينت آشپزخانه شامل 3 مرحله مي‌شود،

  • مرحله اول طراحی کابینت و انتخاب متریال
  • مرحله دوم ساخت کابينت و
  • مرحله سوم شامل نصب کابينت در آشپزخانه مي‌باشد.

براي اجراي طراحي و ساخت دقيق با استفاده متر و تراز لیزری فضای آشپزخانه و مکان تاسیسات بر روی دیوارها (برق ، آب، فاضلاب، شیر گاز ، دودکش هود و …) به دقت اندازه برداری می شود.

 با توجه به سبک های متفاوت طراحی کابینت و خواسته ها و نیازهای کارفرما مهندسین شرکت آبادیس اقدام به طراحی سه بعدی می نمایند تا منظره اي از طرح نهايي که در ذهن خريدار مي‌باشد، به نحوي که بتوان توضيحاتي را از روي آن براي خريدار بيان نمود و سليقه و خواست او را در اجرای اصلي پياده نمود ایجاد میگردد.

به طور کلی برای ساخت بدنه های کابینت از پنلهای MDF با روکش فرمیکا ملامینه سفید برفی با نوار لبه PVC استفاده میشود البته یونیت سینک و آبچکان از صفحات تمام PVC سفید با نوار لبه همرنگ ساخته میشود تا دچار پوسیدگی نگردد. برای صفحه رویه کابینت هم میتوان از صفحه MDF با روکش HPL و هم از سنگ مصنوعی کرین یا کوارتز استفاده کرد.

لازم به ذکر است که هزینه صفحه کرین  و کوارتز جداگانه از قیمت واحد ساخت کابینت محاسبه میگردد. اما همانگونه پیش تر گفته شد سبک های مختلف طراحی بر روی نوع مصالح مصرفی نما و درب های کابینت تاثیر گذار خواهد بود که در ذیل به اختصار با تصویر توضیح داده میشود.

دراین بخش مهندسین دفتر فنی آبادیس با توجه به استعداد فضای موجود، آشپزخانه را به شکل راهرويي، L ، U  و يا G با در نظر گرفتن استاندارها و ابعاد اقلام اصلی موجود که در ذیل توضیح داده میشود اقدام به نقشه کشی و جانمایی یونیت ها در فضای آشپزخانه می نمایند.

چيدمان کابينت بايد به گونه اي در نظر گرفته شود که اولاً تشکيل و مستحکم باشد ثانياً تمام وسايلي که در يک زمان خاص مورد احتياج است در کوتاهترين زمان ممکن قابل دسترس باشد.

به اين نکته مثلث دستيابي آشپزخانه مي گويند، رئوس اين مثلث عبارتند از: يخچال، سينک و اجاق گاز. که به ترتيب هر کدام محل دپوي مواد اوليه آشپزخانه، محل آماده سازي و پردازش مواد و بالاخره عمليات پخت و پز مواد است. از آنجا که بيشترين وقت آشپز حول اين سه مرحله گرفته مي‌شود، نزديکي آن به يکديگر موجب سهولت در کار خواهد شد.

آخرين مرحله در طراحي تکميل ساختمان آشپزخانه است. از اين سو مي بايست با تمامي مسائل و معايب احتمالي کار ساختمان که به جاي گذاشته شده است و از سوي ديگر زيباترين طرح ممکن را براي فضاي آشپزخانه فراهم آوریم تا تمام آنچه را که وظيفه اصلي کابينت است به جا آورده شود.

 اجاق گاز ایستاده ( مبله) و اجاق گاز صفحه ای هر دو به عرض 90 و عمق 55 الی 60 سانتی متر در نظر گرفته می شوند. باتوجه به نوع هود محل آن را در طرح مشخص مي کنيم و مشخص مي‌شود که به کابينت نياز دارد يا ندارد. محيط لازم براي نصب هود از ۶۰cm تا ۹5cm متغير است. انواع هود شامل هود شومینه ای ، هود تخت، هود مخفی، و هود آسانسوری یونیت زمینی می باشد.

با توجه به طیف گسترده انواع یخچال، ابعاد سه نوع یخچال ساید بای ساید (به عرض 90 سانتی متر) یخچال دوقلو (به عرض 120 سانتی متر ) و یخچال تک کمبی ( به عرض 70)  و به عمق کلی 70 سانتیمتر و ارتفاع 180 الی 190 به صورت پیشفرض در نظر گرفته میشود.

سینک ها در سه نوع روکار و توکار و زیرکار از 50 الی 120 سانتی متر در طرح های مختلف بسته به فضای موجود و خواست کارفرما مورد استفاده قرار میگیرد. ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی به عرض 60 و عمق 60 و ارتفاع 86 سانتی متر می باشد.

انواع طراحی کابینت

برای ساخت درب ها و نماها و تاج و قرنیز این نوع کابینت از صفحات MDF با سه نوع روکش فرمیکا ملامینه ، هایگلس و روکش چوب برجسته در رنگ ها و بافت های مختلف استفاده میگردد. قابل ذکر میباشد که نوع روکش های MDF مصرفی بر روی قیمت کابینت تاثیر گذار می باشند.

برای ساخت درب ها و نماها و تاج و قرنیز این نوع کابینت از MDF سی ان سی شده با روکش PVC وکیوم شده ( ممبران) با رنگ ها و بافت های مختلف استفاده میگردد. بسته به پر کار بودن جزئیات سی ان سی و نوع بافت و رنگ روکش وکیوم قیمت این نوع کابینت متغیر است.

همچنین مارا در ترب و ایمالز دنبال کنید